Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի Ընտրություններ
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի հայտարարությունը Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի թեկնածուների ընտրության գործընթացի վերաբերյալ
Վրաստանի Սահմանադրության, «Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի մասին» Վրաստանի օրգանական օրենքի, Վրաստանի խորհրդարանի կանոնակարգի և «2022 թվականին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար Վրաստանի խորհրդարանին թեկնածուների ներկայացման կարգի» հաստատման մասին Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի հրամանի համաձայն, 2022 թվականի սեպտեմբերի 15-ին մեկնարկել է Վրաստանի խորհրդարանի կողմից Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի թեկնածուների ընտրության գործընթացը:
Վրաստանի Սահմանադրության համաձայն.
Ա) Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան է ընտրվում Վրաստանի քաղաքացին.
Բ) Չի թույլատրվում նույն անձին երկու անգամ անընդմեջ ընտրել որպես Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան:
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի թեկնածու առաջադրվել ցանկացողների դիմումները կընդունվեն մինչև 2022 թվականի սեպտեմբերի 29-ը։
Թեկնածուի դիմումը պետք է ներառի. Թեկնածուի անուն ազգանունը, կրթությունը, գիտական ​​աստիճանը (առկայության դեպքում), աշխատավայրը և պաշտոնը, կոնտակտային հասցեն և հեռախոսահամարը: Այս դիմումը պետք է ստորագրված լինի թեկնածուի կողմից: Այն պետք է ուղեկցվի հետևյալով.
Ա) Վրաստանի քաղաքացու անձը հաստատող վկայականի կամ անձնագրի պատճենը.
Բ) Կրթությունը հաստատող փաստաթղթերի պատճենները.
Գ) Թեկնածուի ինքնակենսագրությունը (CV).
Դ) Թեկնածուի հայեցողությամբ մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ոլորտում գործնական փորձը հաստատող լրացուցիչ փաստաթղթեր, հայեցողության համաձայն:
Դիմում ներկայացնելով թեկնածուն իր համաձայնությունն է տալիս օրենքով սահմանված կարգով իր անձնական տվյալների առբերմանը և մշակմանը:
Դիմումը ներկայացվում է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի անունով՝ գրավոր հետևյալ հասցեով՝ Թբիլիսի, Ռուսթավելի պողոտա թիվ 8 կամ էլ.փոստի հասցեով՝ contact@parliament.ge։

Elections of the public defender of georgia
In accordance with the Constitution of Georgia, the Organic Law of Georgia on the Public Defender of Georgia, the Rules and Procedures of the Parliament of Georgia and the Order of the Chairman of the Parliament on the Approval of Rules for Submitting Candidacies for Public Defender’s Position to the Parliament of Georgia in 2022, the Parliament started the process of selecting candidates for the position of the Public Defender of Georgia on September 15, 2022.
According to the Constitution of Georgia:
1. a) The person to be elected as the Public Defender of Georgia shall be a citizen of Georgia;
2. b) It is not permissible to elect the same person twice in a row as the Public Defender of Georgia.
Applications of persons wishing to be nominated as a candidate for the position of the Public Defender of Georgia must be submitted before September 30, 2022.
The application must include information on: the candidate's name and surname, education, scientific degree (if any), workplace and position, contact address and phone number. The application must be signed by the candidate and must be attached by:
1. a) a copy of the ID card or a passport of the citizen of Georgia;
2. b) copies of educational documents;
3. c) candidate's autobiography (CV);
4. d) additional documents relating to the practical experience in the field of human rights and fundamental freedoms, at the discretion of the candidate.
By submitting the application, the candidate gives his/her consent to the search and processing of his/her personal data in accordance with the law.
The application must be submitted in writing, in the name of the Speaker of the Parliament of Georgia, to the following address: 8 Rustaveli Avenue, Tbilisi, or e-mail address: contact@parliament.ge.