Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները հանդիպել են հակամարտություններից տուժած անձանց իրավունքների համար աշխատող ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ
2021 թվականի մայիսի 28-ին, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն և ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչներ՝ Սոփիո Ռուսեցկին և Մերի Կոճլամազաշվիլին, տեղեկատվական հանդիպում են ունեցել հակամարտությունից տուժած անձանց իրավունքներով զբաղվող ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ: Հանդիպման նպատակը Վրաստանի բռնազավթված տարածքներում բնակվող կանանց իրավական վիճակի և առողջապահության տեսանկյունից գոյություն ունեցող մարտահրավերների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումն ու գնահատումն էր:
Մասնակիցները խոսեցին բռնազավթված տարածքներում ապրող անձանց առողջապահությանը մատչելիության մասին, ինչը հատկապես ծանրացավ կովիդ համավարակի պայմաններում: Կարևորվել են նաև բռնազավթված տարածաշրջաններում ապրող մարդկանց պատվաստումների հետ կապված խնդիրները և տեղում որակյալ հիմնական բժշկական ծառայություններ ստանալու հարցերը: Նաև մարտահրավեր է մնում բժշկական անձնակազմի պակասը և անբավարար, հնացած բժշկական սարքավորումները, այդ թվում `ծննդատներում:
Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչը խոսել է կովիդ համավարակի ազդեցության մասին կանանց իրավունքների վրա: Նա նշել է, որ վերջին տարիների ընթացքում հիմնախնդիր էր ներկայացնում առաջին անհրաժեշտության ապրանքների (դեղամիջոցներ, մանկական սնունդ) վրա հասանելիությունը, բարդացել է բռնության զոհերի համար Վրաստանի կողմից վերահսկվող տարածքներում ծառայություններ ստանալը, վատթարացել է կանանց տնտեսական վիճակը և կրթությանը լիարժեք հասանելիությունը:

Public Defender’s Representatives Meet with NGOs Working on the Rights of Conflict-Affected Persons
On May 28, 2021, Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, and Sophio Rusetski and Meri Kochlamazashvili, representatives of the Public Defender's Office, held an informational meeting with non-governmental organizations working on the rights of conflict-affected population. The purpose of the meeting was to share and evaluate information on the rights situation of women living in the occupied territories of Georgia, including health challenges faced by them.
Participants talked about access to health care for people living in the occupied territories, which has been particularly complicated during the Covid-19 pandemic. Problems relating to vaccination and access to on-site qualified basic medical services were highlighted. According to them, the shortage of medical staff, as well as insufficient, outdated medical equipment, including in maternity homes, remains a challenge.
The Public Defender’s representative spoke about the impact of the Covid-19 pandemic on women’s rights. According to her, access to bare necessities (medicines, baby food) has been a problem over the past year, making it difficult for victims of violence to receive services in Tbilisi-controlled areas, worsening women's economic situation and hampering full access to education.