Մարդու իրավունքների պաշտպանը Կովիդ-19 պանդեմիայի պայմաններում ծանոթացավ Սարպիի սահմանային կետին
2020 թվականի օգոստոսի 6-ին Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Նինո Լոմջարիան այցելեց Սարպիում Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության սահմանի միգրացիայի վերահսկման վարչություն և ծանոթացավ Կովիդ-19 համաճարակի պայմաններում Թուրքիայի Հանրապետության հետ պետական սահմանը հատելու ընթացակարգերին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ստուգեց սահմանամերձ-միգրացիոն կետի տարածքը, տեղում տեղակայված ժամանակավոր կարանտինային տարածքը, ծանոթացավ ուղևորների անձնագրային հսկողության, կարանտինի և ինքնամեկուսացման, թերմոսկրինինգի և այլ զննումների ընթացակարգերին:
Բացի այդ, ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցները Մարդու իրավունքների պաշտպանին բացատրեցին Վրաստանի տարածքը լքելու ժամանակավոր կանոնները և Վրաստանի քաղաքացիների` Թուրքիայի Հանրապետություն աշխատանքային գործունեության համար մուտք գործելու համապատասխան ընթացակարգերը:

On August 6, 2020, Public Defender Nino Lomjaria visited the Border-Migration Control Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia in Sarpi and received information about the procedures of crossing the state border between Georgia and the Republic of Turkey during the novel COVID-19 pandemic.
The Public Defender viewed the territory of the border-migration unit and the temporary quarantine space arranged on the spot. She also checked the procedures of passport control, placement in quarantine and self-isolation, thermoscreening, etc.
In addition, representatives of the Ministry of Internal Affairs briefed the Public Defender on the temporary rules and procedures for leaving the territory of Georgia by the citizens of Georgia who wish to work in the Republic of Turkey.