Թրենինգ քաղաքացիական կրթության ուսուցիչների համար
2022 թվականի հոկտեմբերի 22-23-ը Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցները, քաղաքացիական կրթության ուսուցիչների համար անցկացրել են դասընթաց երեխաների իրավունքների կարևոր հարցերի շուրջ։
Դասընթացի նպատակն էր խորացնել ուսուցիչների գիտելիքները երեխաների իրավունքների տարբեր բաղադրիչների վերաբերյալ, որպեսզի նրանք կարողանան ավելի մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրել աշակերտներին որոշակի թեմաների շուրջ, ինչպես նաև երեխաների իրավունքների խախտման դեպքում, նրանց պաշտպանելու նպատակով բացահայտել կոնկրետ մեխանիզմներ և արձագանքել:
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի քրեական արդարադատության, երեխաների իրավունքների և գենդերային հարցերի բաժնի աշխատակիցները հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել են Ժողովրդական պաշտպանի մանդատը և գործունեության ոլորտները, ինչպես նաև երեխայի իրավունքների, այդ թվում ոչ պատշաճ վերաբերմունքի արգելքը և անձնական կյանքի անձեռնմխելիության հիմնարար սկզբունքները: Նրանք վերանայեցին անչափահասների նկատմամբ հնարավոր ձեռնարկվող ոստիկանական միջոցառումները, խոսեցին երեխաներին առնչվող վարչական իրավախախտումների և անչափահասների քրեական պատասխանատվության հիմնական կողմերի մասին։
Հանդիպումների մասնակիցները քննարկել են նաև վկայի/տուժողի և մեղադրյալի իրավունքները, քննչական գործունեությունը։ Զգալի ուշադրություն է դարձվել երեխաների դեմ ուղղված ամենատարածված հանցագործություններին, սեռական հանցագործություններին և վաղ ամուսնությանը: Դասընթացը ներառում էր տարբեր գործնական պարապմունքներ և աշխատանքներ, որոնք տեղի ունեցան ուսուցիչների ակտիվ ներգրավվածությամբ։
Միջոցառումն իրականացվել է «Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) միջև դրամաշնորհային համաձայնագրի դրամաշնորհային համաձայնագրի USAID-PDO գործընկերության ծրագրի» շրջանակներում:
Իրավունքների ոլորտում տեղեկացվածության բարձրացումը Ժողովրդական պաշտպանի կարևոր առաջնահերթություններից է։ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն ապագայում ակտիվորեն կշարունակի կրթական գործունեությունը տարբեր թիրախային խմբերի հետ։

Training for Civic Education Teachers
On October 22-23, 2022, the employees of the Public Defender’s Office conducted training for civic education teachers on important aspects of children's rights.
The purpose of the training was to deepen teachers’s knowledge of various components of children's rights, so that they can provide more detailed information to students on specific topics, and also to identify specific protection mechanisms and respond to violations of children's rights.
The employees of the Department of Criminal Justice, Gender Department and Department of the Rights of the Child of the Public Defender’s Office introduced the mandate and areas of activity of the Public Defender, as well as the basic principles of children’s rights, including the key principles of privacy and prohibition of ill-treatment. They also reviewed the police measures that may be taken against minors, talked about administrative offences and the main aspects of criminal responsibility of minors.
The meeting participants discussed the rights of the witness/victim and the accused, as well as investigative activities. Considerable attention was paid to the most common crimes against children, sexual abuse and early marriage; Teachers took active part in various practical exercises and activities as part of the training.
The event was supported by the USAID-PDO Partnership Programme of the Grant Agreement between the Public Defender’s Office and the United States Agency for International Development (USAID).).
Raising awareness of rights is one of the important priorities of the Public Defender. The Public Defender’s Office will actively continue educational activities with various target groups in the future too.