Դասընթաց բանկերի ներկայացուցիչների համար իրավահավասարության հարցերով
2022 թվականի նոյեմբերի 1-2-ը Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի իրավահավասարության դեպարտամենտի ներկայացուցիչները, Վրաստանի Ազգային բանկի և Վրաստանի բանկային ասոցիացիայի հետ համագործակցությամբ՝ Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ, Վրաստանում գործող բանկերի ներկայացուցիչների համար անց են կացրել դասընթաց՝ իրավահավասարության և խտրականության արգելման հարցերի շուրջ։
Դասընթացի շրջանակներում իրավահավասարության դեպարտամենտի ներկայացուցիչները մասնակիցներին ներկայացրեցին երկրում առկա չափանիշները իրավահավասարության և խտրականությունից պաշտպանվելու առումով։ Տեղեկատվություն է տրվել խտրականության բաղկացուցիչ տարրերի, խտրականության տեսակների և իրավունքի պաշտպանության մեխանիզմների մասին։ Մի քանի նիստեր նվիրված են եղել խտրականության խրախուսման և սեռական ոտնձգությունների արգելման խնդրի քննարկմանը։ Քննարկվել է նաև Ժողովրդական պաշտպանի պրակտիկան բանկային ոլորտում խտրականության դեպքերի առնչությամբ։
Ժողովրդական պաշտպանի իրավահավասարության վարչությունը շարունակում է աշխատանքը խտրականությունից պաշտպանվելու խնդիրների վերաբերյալ մասնավոր և հանրային ոլորտների ներկայացուցիչների իրազեկվածության բարձրացման ուղղությամբ։

Training for Representatives of Banks on Equality Issues
On November 1-2, 2022, representatives of the Equality Department of the Public Defender’s Office, in cooperation with the National Bank of Georgia and the Banking Association of Georgia, and with the support of the Council of Europe, conducted training on equality and non-discrimination for representatives of the banks operating in Georgia.
Within the framework of the training, representatives of the Equality Department introduced the participants to the equality and non-discrimination standards applied in the country. Information was also provided on the constituent elements of discrimination, types of discrimination and protection mechanisms. Several sessions were devoted to the discussion of incitement to discrimination and prohibition of sexual harassment. The Public Defender’s practice relating to the cases of discrimination in the banking sector was also discussed.
The Public Defender's Equality Department continues to work to raise awareness of non-discrimination among the representatives of private and public sectors.