Հատուկ հաշվետվություն Խորհրդարանի բանաձևում արտացոլված խնդիրների կատարման վիճակի մասին
Այս տարի Մարդու իրավունքների պաշտպանը առաջին անգամ ներկայացրեց հատուկ զեկույց, որում մանրամասն նկարագրվում են Վրաստանում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի վերաբերյալ Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2018 թ. զեկույցի հիման վրա պետական գերատեսչություններին հանձնարարված խնդիրների կատարման ընթացքի վիճակը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ 2018 թվականի խորհրդարանական զեկույցում 310 առաջարկություն է ուղղել պետական գերատեսչություններին և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին: Վրաստանի խորհրդարանը վերանայվեց այս առաջարկությունների մոտավորապես 78% -ը (244 առաջարկությունը) և 259 հանձնարարական թողարկեց դրանց կատարումն ապահովելու վերաբերյալ:
Բանաձևում Խորհրդարանը չի վերանայվել Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2018 թ. Խորհրդարանական զեկույցի 60 առաջարկություններ, որոնց հիմնական մասը վերաբերում է օտարերկրյա քաղաքացիների, այդ թվում` ապաստան հայցողների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությանը, անօթեւանների և ԼԳԲՏ + համայնքի իրավական կարգավիճակի բարելավմանը, ինչպես նաև ապահովեն սեռական և վերարտադրողական առողջության վերաբերող հարցերի կրթություն ապահովելը: Նաև առաջարկությունների մի զգալի մասն ուղղված էր իրավապահ մարմիններում թափանցիկության բարձրացման ապահովմանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հատուկ զեկույցի համաձայն, հանձնարարված առաջադրանքների 20% -ը գնահատվում է որպես պետական մարմինների գործունեության արդյունքում ավարտված, 19% -ը` մասամբ ավարտված, և 57% -ը` անավարտ: Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի, չնայած այն հանգամանքին, որ Վրաստանի խորհրդարանը բանաձևում արտացոլեց Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկությունների մեծ մասը և պարտադրեց դրանց իրականացումը պետական գերատեսչություններին, դրանց կատարման վիճակը անբավարար է:
Վրաստանի խորհրդարանը ընդունում է որոշում Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան զեկույցի հիման վրա: Այս ակտով Խորհրդարանը գնահատում է Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցը՝ երկրում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին և հանձնարարում պետական ​​մարմիններին իրականացնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցում ներկայացված առաջարկությունները: Խորհրդարանի կողմից առաջադրանքների հանձնարարությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից տրված առաջարկությունների կատարումը դնում է խորհրդարանական վերահսկողության ներքո: Այդ նպատակով մարդու իրավունքների պաշտպանության և քաղաքացիական ինտեգրման հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովը վերահսկում է գերատեսչությունների կողմից խորհրդարանի խնդիրների կատարումը:

Special Report on Implementation of Tasks Set Forth in Parliamentary Resolution
For the first time this year, the Public Defender presented a special report detailing the implementation of the tasks assigned to state agencies by the 20 September resolution of the Parliament of Georgia on the basis of the 2018 report of the Public Defender of Georgia on the situation of human rights and freedoms in Georgia.
The Public Defender made 310 recommendations to the state agencies and local self-government bodies in the 2018 parliamentary report. The Parliament of Georgia endorsed about 78% (244 recommendations) of them and issued 259 tasks to ensure their implementation.
The Parliament did not endorse 60 recommendations set forth in the Public Defender's 2018 parliamentary report, the main part of which was aimed at protecting the rights of foreign nationals, including asylum seekers and stateless persons, improving the rights situation of the LGBT+ community and homeless people and providing education about sexual and reproductive health and rights. Significant part of the recommendations was also aimed at increasing the quality of transparency in the law enforcement agencies.
According to the special report of the Public Defender, 20% of the tasks can be evaluated as implemented according to the measures taken by the state agencies, 19% can be evaluated as partially implemented and 57% - as not implemented. The Public Defender considers that despite the fact that the Parliament of Georgia endorsed most of the recommendations of the Public Defender and made it mandatory for the state agencies to implement them, the implementation rate is unsatisfactory.
The Parliament of Georgia adopts a resolution on the basis of the annual report of the Public Defender of Georgia. Thus the Parliament evaluates the Public Defender’s report on the situation of human rights and freedoms in the country and instructs the state agencies to implement the recommendations set forth in the report. The assignment of tasks by the Parliament subjects the implementation of recommendations made by the Public Defender to parliamentary supervision. The implementation of the tasks issued by the Parliament is monitored by the Parliamentary Committee on Human Rights and Civil Integration.