Հաշմանդամություն ունեցող անձանց աշխատանքի և աշխատանքի տեղավորման իրավունք
2022 թվականին Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն ուսումնասիրել է Վրաստանում ապրող աշխատունակ տարիքի հաշմանդամություն ունեցող անձանց աշխատանքի և զբաղվածության իրավունքի պաշտպանության վիճակը։ Զեկույցում, որում գնահատվում է կատարված հետազոտությունը, վերանայվում են աշխատանքի և զբաղվածության ոլորտը կարգավորող միջազգային և ազգային իրավական դաշտը, երկրում հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության ծրագրերը և պետական ​​այլ նախաձեռնությունները. Այն նաև ուսումնասիրում է հենց հաշմանդամների փորձը զբաղվածության առումով։
Ուսումնասիրության արդյունքներով պարզվել է, որ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կողմից 2017 թվականին իրականացված մշտադիտարկումից հետո հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածությունը խթանող պետական ​​ծրագրերի իրականացման հետ կապված իրավիճակը փաստացի չի բարելավվել, և 5 տարի առաջ ներկայացված առաջարկությունների մեծ մասը կրկին չի կատարվել։ Պետության և մասնավոր հատվածի կողմից զբաղվածության առումով մինչ այժմ ձեռնարկված քայլերը բավարար չեն։ Ավելին, դրանք ոչ համակարգված են և ժամանակավոր։
Զբաղվածության խթանման ծրագրերի անարդյունավետությունը հաստատում է նաև ծրագրի շրջանակներում աշխատանք փնտրող հաշմանդամների ցածր թիվը։ Մասնավորապես, ըստ տարիների վիճակագրությունն ունի հետևյալ տեսքը՝ 2017 թվականին աշխատանքի է տեղավորվել 103 հաշմանդամ, 2018 թվականին՝ 99, 2019 թվականին՝ 98, 2020 թվականին՝ 37, 2021 թվականին՝ 115 հաշմանդամ։ Հասկանալի է, որ այս ցուցանիշը, բացի ծայրահեղ ցածր լինելուց և հինգ տարում զբաղված լինելով ընդամենը 452 մարդ, դինամիկ չի աճում, ինչը վկայում է պետության կողմից արդյունավետ միջոցառումների անհրաժեշտության մասին։
Հետազոտությունը պարզել է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց աշխատանքին ու զբաղվածությանը վերաբերող ներպետական ​​նորմատիվ ակտերը և աջակցող պետական ​​ծրագրերը հիմնված են հռչակագրով մերժված բժշկական մոդելի վրա, ինչը նպաստում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ կարծրատիպերի համախմբմանը։ Հատկապես ուշագրավ է, որ հիմնական զբաղվածության ծրագրերը հաշվի չեն առնում հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքները, ոչ էլ հետաքրքրված են, թե արդյոք հաշմանդամություն ունեցող անձինք ներգրավված են նշված ծրագրերում, թե ոչ:
Հետազոտության տվյալները հաստատում են, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց աշխատանքի տեղավորման համար անհրաժեշտ է շարունակաբար վերապատրաստել հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ինչպես նաև գործատուներին իրազեկել հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների և ազատությունների և ողջամիտ կացության սկզբունքների մասին։ Բացի այդ, պետք է մշակվեն մեխանիզմներ՝ նվազագույնի հասցնելու խտրականության դեպքերը, ներառյալ օրենսդրության պահպանումը, ներդրման մեխանիզմների մշակումը և այդ գործընթացում աշխատանքի տեսչության և արհմիությունների ներգրավումը: Նաև մշտական ​​մոնիտորինգ պետական ​​և հասարակական կազմակերպությունների կողմից։
Զեկույցը պատրաստվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (UNDP) և Կայուն զարգացման նպատակների համատեղ հիմնադրամի աջակցությամբ։

Right to Work and Employment of Persons with Disabilities
In 2022, the Public Defender’s Office studied the situation of the right to work and employment of persons with disabilities of working age living in Georgia. The report evaluates the study conducted in this area and reviews the international and national legal frameworks regulating the field of labour and employment, employment programmes for persons with disabilities available in the country and other state initiatives, as well as the experience of persons with disabilities in terms of employment.
The results of the study show that after the monitoring conducted by the Public Defender’s Office in 2017, the situation regarding the implementation of state programmes promoting the employment of persons with disabilities has not actually improved, and most of the recommendations proposed in a report issued 5 years ago remain unimplemented. The steps taken so far by the State and private sector in terms of employment are not enough. Moreover, they are unsystematic and temporary.
The ineffectiveness of employment programmes is also indicated by the low number of persons with disabilities employed within the framework of the programmes. In particular, the statistics according to years look like this: in 2017 - 103 persons with disabilities were employed, in 2018 - 99, in 2019 - 98, in 2020 - 37, in 2021 - 115. It is clear that this figure, a total of 452 people in five years, apart from being extremely low, is not growing dynamically, which indicates the need for effective measures to be taken by the State.
The study shows that the domestic normative acts relating to the work and employment of persons with disabilities and state support programmes are based on the medical model rejected by the Convention, which contributes to the consolidation of stereotypes against persons with disabilities. It is particularly noteworthy that the mainstream employment programmes do not take into account the needs of persons with disabilities, nor are they interested in whether or not persons with disabilities are involved in the said programmes.
The study data make it clear that for the employment of persons with disabilities, it is necessary to continuously train persons with disabilities, as well as to inform employers about the rights and freedoms of persons with disabilities and the principle of reasonable accommodation. In addition, mechanisms need to be developed to minimize discrimination, including by improving legislation, introducing implementation mechanisms, and involving labour inspection and trade unions in the process. Constant monitoring by the State and non-governmental organizations is also necessary.
The report was prepared with the support of the United Nations Development Programme (UNDP) and the Joint Sustainable Development Goals Fund.