Հանդիպում Ծալկայի մունիցիպալիտետում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ
2024 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին այցելեց Ծալկայի մունիցիպալիտետ և հանդիպումներ ունեցավ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների, էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների և Ծալկայի մունիցիպալիտետում հաստատված Աջարիայի և Սվանեթի մարզերից էկոմիգրանտների հետ։
Հանդիպմանը քննարկվել են ընթացիկ ենթակառուցվածքային ծրագրերը, ջրամատակարարման, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման և գազիֆիկացման հետ կապված մարտահրավերները։ Կարևորվեցին սեփականության իրավունքի օրինականացման և հողի գրանցման բարդությունները, որոնք ամենաշատ խնդիրներն են առաջացնում էկոմիգրանտների համար և թույլ չեն տալիս որոշել իրենց ապագա հեռանկարները մունիցիպալիտետում։
Փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների առջեւ ծառացած մարտահրավերների թվում, ի թիվս այլ հարցերի, կարեւորվել են լիարժեք կրթություն ստանալու, գենդերային անհավասարության վերացման, առողջապահական ու սոցիալական պաշտպանության ծառայություններից օգտվելու խնդիրները։
Խոսվեց նաև երկլեզու ուսուցման մեթոդի համընդհանուր ներդրման անհրաժեշտության և Զուրաբ Ժվանիայի անվան պետական ​​կառավարման դպրոցի կարևորության մասին, որի կրթական ուղղություններից մեկը պետական ​​լեզվի ուսուցումն ու ինտեգրումն է։
Հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն է դարձվել կանանց ներգրավվածության վիճակին, մասնավորապես՝ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում մասնակցության վիճակին։
Նշենք, որ Ժողովրդական պաշտպանը մշտապես հանդիպում է տարբեր մարզերի բնակիչների հետ և անձամբ տեղեկանում նրանց իրավական վիճակի մասին։

Meeting with Representatives of National Minorities Living in Tsalka Municipality
On October 30, 2024, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani visited the Tsalka municipality and held meetings with local self-government leaders, representatives of ethnic minorities and eco-migrants from Adjara and Svaneti regions settled in the Tsalka municipality.
Ongoing infrastructure projects, challenges related to water supply, electricity supply and gasification were discussed at the meetings. Difficulties in legalizing property rights and land registration were highlighted, which cause the most problems for eco-migrants and prevent them from determining their future prospects in the municipality.
Among the challenges faced by the representatives of minorities, inter alia, are the issues of getting a full-fledged education, eliminating gender inequality and using health and social protection services.
The meeting participants also talked about the necessity of universal introduction of the bilingual teaching method and the importance of the Zurab Zhvania State Administration School, one of the educational directions of which is the teaching and integration of the official language.
Special attention was paid to the state of women's involvement, in particular, their participation in local self-governments.
It should be noted that the Public Defender constantly meets the residents of different regions and personally gets information about their rights situation.