Հանդիպում Թբիլիսիի հանրային մանկապարտեզների մեթոդիստների հետ
2023 թվականի դեկտեմբերի 8-ին, դեկտեմբերի 10-ի շաբաթյակի շրջանակներում, Մարդու իրավունքների կրթության բաժնի վարիչ Գվանցա Դավիթաշվիլին հանդիպեց Թբիլիսիի հանրային մանկապարտեզների մեթոդիստներին։ Հանդիպման նպատակն էր քննարկել Ժողովրդական պաշտպանի մանդատը և մարդու իրավունքների կրթության ուղղությամբ գործունեությունը։ Միևնույն ժամանակ, հանրային մանկապարտեզներում հաստատված ուսուցման պրակտիկայի, նյութերի և միջավայրի վերանայում:
Աշխատանքային հանդիպմանը քննարկվել են մարդու իրավունքների ուսուցման առկա մեթոդները և զարգացման հեռանկարները։ Քննարկվել են Վրաստանի նախադպրոցական հաստատություններում եվրոպական երկրների փորձի կիրառման հնարավորություններն ու առկա մարտահրավերները։ Քննարկումն անդրադարձավ Ժողովրդական պաշտպանի առաջարկություններին և հանձնարարականներին, որոնք ուղղված են կրթության և գիտության նախարարությանը՝ մարդու իրավունքների կրթության որակը բարձրացնելու նպատակով, և մարդու իրավունքների կրթական համակարգում ներդրման արդյունքներին։
Հանդիպումները կայացել են Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) միջև համագործակցության ծրագրի շրջանակներում։

Meeting with Tbilisi Public Kindergarten Methodists
On December 8, 2023, within the framework of the week of December 10, Gvantsa Davitashvili, Head of the Department of Human Rights Education, met with the methodists of Tbilisi public kindergartens. The purpose of the meeting was to discuss the Public Defender’s mandate and activities in the direction of human rights education, as well as the education practice, materials and environment in public kindergartens.
The methods of human rights education and development perspectives, the possibilities of using the experience of European countries in Georgian preschool institutions and the challenges existing in the mentioned direction were discussed at the working meeting. The discussion also touched on the proposals and recommendations of the Public Defender to the Ministry of Education and Science for improving the quality of human rights education, and the situation of their implementation in the human rights education system.