Հոգեկան առողջության խնամքի համակարգային մարտահրավերների և ինստիտուցիոնալ ասպեկտների վերաբերյալ աշխատաժողով
2025 թվականի հուլիսի 10-11-ը Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին աշխատանքային հանդիպում անցկացրեց հոգեբուժական հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ՝ Վրաստանում հոգեկան առողջության խնամքի վիճակի համակարգային մարտահրավերների և ինստիտուցիոնալ ասպեկտների թեմայով։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեց երկրում հոգեկան առողջության խնամքի ոլորտում առկա իրավիճակը, այդ թվում՝ ստացիոնար հոգեբուժական ծառայությունների գերբնակեցումը և համայնքային ամբուլատոր հոգեկան առողջության ծառայությունների մատուցման ոլորտում առկա վիճակի բարելավման հարցերը։ Քննարկվեց նաև հոգեբուժության մեջ մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցման ներդրման անհրաժեշտությունը՝ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքները բարելավելու համար։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցները ներկայացրեցին թեմատիկ զեկույց քրեական արդարադատության համակարգում հոգեկան առողջության խնամքի վիճակի մասին, որը պատրաստվել էր միջազգային փորձագետի հետ համատեղ՝ Ազգային կանխարգելիչ մեխանիզմի շրջանակներում, և քննարկեցին հիմնական եզրակացությունները և մշակեցին առաջարկություններ։
Աշխատաժողովի մասնակիցները կիսվեցին ոլորտի վերաբերյալ վերջին տեղեկություններով և քննարկեցին հոգեկան առողջության ծառայություններում առկա խնդիրների լուծման գործնական ուղիները։

Working Meeting on Systemic Challenges and Institutional Aspects of Mental Health Care
On July 10-11, 2025, Public Defender Levan Ioseliani held a working meeting with representatives of psychiatric institutions on the topic of systemic challenges and institutional aspects of the state of mental health care in Georgia.
The current situation of mental health care, including the overcrowding of inpatient psychiatric services and issues of improving the current situation in terms of the provision of community outpatient mental health services, as well as the need to introduce a human rights-based approach in psychiatry in order to improve the rights of persons with mental health problems, were discussed at the meeting.
Representatives of the Public Defender's Office presented a thematic report on the state of mental health care in the criminal justice system, prepared together with an international expert, within the framework of the National Preventive Mechanism, and discussed the main findings and the recommendations developed.
The participants in the workshop exchanged the latest information and discussed practical ways to solve existing problems in mental health services.