Ժողովրդական պաշտպանը սկսել է ուսումնասիրել հաշմանդամության հիմքով ենթադրյալ խտրական վերաբերմունքի փաստը
Սոցցանցում տարածված տեղեկատվության հիման վրա Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը սկսել է ուսումնասիրել «Արենա» մարզահամալիրի կողմից հաշմանդամության հիմքով ենթադրյալ խտրական վերաբերմունքի փաստը։
Ինչպես հայտնի դարձավ, հաշմանդամություն ունեցող անձին մերժել են մուտք գործել «Արենա 1» համալիրի լողավազան, իսկ ծնողին բացատրել են, որ երբ հաշմանդամություն չունեցող երեխաներն օգտվում են «Արենա 1» լողավազանից, հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար հատկացված է «Արենա 2» լողավազանը, որը գտնվում է վերանորոգման փուլում։
Ցավոք, հաշմանդամություն ունեցող անձանց խտրականության հիմքը հիմնականում Վրաստանում խիստ խարանն ու կարծրատիպային վերաբերմունքն է հաշմանդամություն ունեցող անձանց, այդ թվում՝ երեխաների նկատմամբ, ինչպես նաև ծառայությունների և շրջակա միջավայրի հասանելիության խոչընդոտները: Նշենք, որ վաղ տարիքից հաշմանդամ երեխայի ինտեգրմանը հասարակությանը նպաստելը անհրաժեշտ է նրա իրավունքները պաշտպանելու և հասարակական կյանքին լիարժեք ինտեգրելու համար։
Բացի այդ, շատ դեպքերում սպորտային միջոցառումներին մասնակցելը հաշմանդամություն ունեցող երեխայի համար վերականգնողական գործառույթ ունի և կարևոր է հավասար պայմաններում նրա զարգացումն ապահովելու համար։
Ժողովրդական պաշտպանը «Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» օրենքով սահմանված լիազորությունների շրջանակում իր նախաձեռնությամբ ուսումնասիրում է նշված փաստը և ուսումնասիրության արդյունքների մասին լրացուցիչ տեղեկացնում հանրությանը։

Public Defender Starts Examination of Alleged Discriminatory Treatment Based on Disability
Based on reports spread via social networks, the Public Defender’s Office started to study alleged discriminatory treatment by the Arena sports complex on the grounds of disability.
As it became known, a person with disabilities was refused entry to the pool of the Arena 1complex and the parent was explained that children without disabilities were using the pool Arena 1 and only the pool Arena 2 was designated for children with disabilities, which was closed due to renovation.
Unfortunately, the grounds for discrimination of persons with disabilities is mostly the strong stigma and stereotypical attitude existing in Georgia regarding persons with disabilities, including children, as well as barriers to access to services and environment. It should be noted that promoting the integration of children with disabilities into society from an early age is necessary in order to protect their rights and fully integrate them into public life.
In addition, in many cases, participation in sports activities has the function of rehabilitation for children with disabilities and is important for ensuring their development under equal conditions.
The Public Defender, within the scope of the powers defined by the Law on the Elimination of All Forms of Discrimination, studies the mentioned case on his own initiative and will additionally inform the public about the results of the study.