Ժողովրդական պաշտպանը ենթադրյալ խտրականության գործով երկրորդ անգամ գրանցել է կարգավորման ակտը
2024 թվականի օգոստոսի 30-ին, Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակում ընթացող գործն՝ ենթադրյալ խտրական դրդապատճառով աշխատանքային իրավունքների հնարավոր խախտման վերաբերյալ, ավարտվել է կողմերի միջև պայմանավորվածությամբ: Պայմանագրով պատասխանողը պարտավորվել է դիմողին վճարել 2 ամսվա աշխատավարձ՝ որպես դրամական փոխհատուցում։ Ժողովրդական պաշտպանն ուրախ է, որ կողմերը կարողացել են փոխզիջումային որոշման գալ և կատարել կարգավորման ակտով սահմանված պարտավորությունները։
Ժողովրդական պաշտպանը կարևորում է կողմերի միջև վեճի կարգավորումը՝ որպես վեճերի լուծման արագ, արդյունավետ և ընդունելի մեթոդ։ Ժողովրդական պաշտպանը կփորձի հետագա գործունեության ընթացքում էլ ավելի ակտիվ օգտագործել կողմերի միջև կարգավորման հնարավորությունը ենթադրյալ խտրականության դեպքերում։
Նշենք, որ 2014 թվականից, այն բանից հետո, ինչ գործարկվել է «Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» Վրաստանի օրենք, Ժողովրդական պաշտպանը երկրորդ անգամ կարգավորեց կողմերի միջև ծագած վեճը։

On August 30, 2024, the parties settled a case being processed by the Public Defender’s Office – relating to the alleged violation of labour rights with an alleged discriminatory motive. According to the agreement, the respondent undertook to pay the applicant a wage for 2 months as monetary compensation. The Public Defender is glad that the parties were able to reach a compromise decision and fulfilled the obligations provided for by the settlement act.
The Public Defender emphasizes the importance of settling a dispute between the parties as a quick, efficient and acceptable method of dispute resolution. The Public Defender will try, in future activities, to use the possibility of settlement between the parties even more actively in cases of alleged discrimination.
It should be noted that since 2014, after the Law of Georgia on the Elimination of All Forms of Discrimination came into force, the Public Defender has settled a dispute between the parties for the second time.