Ժողովրդական պաշտպանը դիմել է խորհրդարանին, որպեսզի բանտարկյալ մեղադրյալների համար չսահմանափակվի փաստաբանին զանգահարելու իրավունքը
Ժողովրդական պաշտպանը առաջարկությամբ դիմել է Վրաստանի խորհրդարանին, փոփոխություններ կատարել օրենսդրության մեջ, որպեսզի բանտարկության մեջ գտնվող մեղադրյալները, նույնիսկ հեռախոսային խոսակցությունների սահմանափակման ժամանակահատվածում, կարողանան զանգահարել իրենց փաստաբաններին։ Փոփոխությունն անհրաժեշտ է ամբաստանյալների արդյունավետ պաշտպանության իրավունքն ապահովելու համար։
Քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող մեղադրյալների դիմումի հիման վրա, Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը պարզել է, որ թերի օրենսդրական կարգավորման պատճառով, քրեակատարողական հիմնարկները մեղադրյալներին թույլ չեն տալիս հեռախոսով շփվել փաստաբանների հետ, եթե մեղադրյալի նկատմամբ քննիչի / դատախազի որոշմամբ կիրառված է հեռախոսով զրուցելու իրավունքի սահմանափակում:
Նշենք, որ քննիչի / դատախազի որոշմամբ մեղադրյալի համար հեռախոսազանգերի իրավունքի սահմանափակումը կարող է շարունակվել անձի մեղադրյալ լինելու ողջ ժամկետով՝ մինչև 9 ամիս։ Յուրաքանչյուր քրեակատարողական հիմնարկից ստացված տեղեկատվությունը հաստատում է, որ ամբաստանյալներն այս ընթացքում չէին կարող զանգահարել փաստաբաններին, եթե նրանց նկատմամբ կիրառվել է հեռախոսազանգերի իրավունքի սահմանափակումը: Դրա պատճառն այն է, որ փաստաբանը ընդգրկված չէ բանտարկության մասին օրենսգրքի բացառիկ աբոնենտների ցանկում։
Ըստ քրեակատարողական հիմնարկների տրամադրած տեղեկատվության՝ 2020-2021 թվականների ընթացքում քննիչի/դատախազի որոշմամբ, հեռախոսային խոսակցության իրավունքի սահմանափակում է կիրառվել 908 մեղադրյալի նկատմամբ, ինչը վկայում է այս խնդրի կարևորության մասին։
Հեռախոսային խոսակցության իրավունքը ամբաստանյալի համար փաստաբանի հետ կապ հաստատելու, պաշտպանության ռազմավարությունը համաձայնեցնելու կամ կոնկրետ գործողությունների քայլեր ձեռնարկելու ամենաարագ և ամենաարդյունավետ միջոցն է: Ավելին, դատավարական օրենսդրությունը խստորեն սահմանում է կողմերի ապացույցներ ներկայացնելու ժամկետները մինչև գործի ըստ էության քննելը, և այդ ժամկետի խախտմամբ ներկայացված ապացույցները սովորաբար այլևս չեն քննարկվում դատարանի կողմից։ Հարկ է նշել, որ հասցեատիրոջը առաքման ժամկետի և առկա թերությունների նախատեսմամբ, փոստային առաքումները չեն կարող համարժեք այլընտրանք լինել հեռախոսային կապին:
Ողջունելի է, որ գլխավոր դատախազությունը կիսում է Ժողովրդական պաշտպանի դիրքորոշումը, և նրանց կարծիքով՝ մեղադրյալի հեռախոսազանգերի սահմանափակումը չի ենթադրում փաստաբանի հետ շփման արգելք։
Ժողովրդական պաշտպանը հուսով է, որ Վրաստանի խորհրդարանը կհամաձայնի առաջարկին, և ամեն տարի բանտարկության մեջ գտնվող հարյուրավոր բանտարկյալների կթույլատրվի հեռախոսով կապ հաստատել իրենց իրավունքները պաշտպանող փաստաբանների հետ:

Public Defender Appeales to Parliament not to Restrict Accused Prisoners’ Right to Call Lawyer
The Public Defender proposed to the Parliament of Georgia to make legislative changes in order to enable accused prisoners to call their lawyers any time, even when their right to make calls is restricted. The change is necessary to ensure the effective defence of the accused.
Based on the appeal of accused persons placed in penitentiary institutions, the Public Defender's Office found that due to the flawed legislative regulation, penitentiary institutions do not allow the accused to communicate with their lawyers by telephone, if the investigator/prosecutor has restricted their right to make calls.
It should be noted that by the decision of the investigator/prosecutor, the restriction of the right to make phone calls may last for the entire period of the defendant’s custody - up to 9 months. Information received from each penitentiary institution confirms that defendants could not call lawyers during the mentioned period when their right to make calls was restricted. The reason for this is that pursuant to the Imprisonment Code, a lawyer is not among the persons that the defendant may call as an exception during the restriction.
According to the information provided by penitentiary institutions, during 2020-2021, the restriction of the right to make phone calls was applied against 908 defendants by the decision of the investigator/prosecutor, which indicates the importance of this issue.
The right to make phone calls is the fastest and most effective way for a defendant to contact a lawyer, agree on a defence strategy, or take specific steps. This is especially important in the light of the fact that the procedural law strictly stipulates the time limits for the submission of evidence by the parties before the consideration of a case on its merits, and the evidence submitted in violation of this time limit is usually no longer considered by the court. It should be noted that sending messages by post cannot be considered an equivalent alternative to telephone communication taking into account the shortcomings related to the timeliness of delivery of postal messages.
It is welcome that the Prosecutor General's Office shares the position of the Public Defender and considers that the restriction of the defendant’s right to make calls does not imply a ban on communication with his/her lawyer.
The Public Defender hopes that the Georgian Parliament will endorse the proposal and each year hundreds of inmates will be allowed to contact their lawyers by telephone.