Ժողովրդական պաշտպանը Միխեիլ Սահակաշվիլիի բժշկական ծառայությունները վերահսկելու նպատակով ստեղծել է փորձագետների բազմապրոֆիլ խումբ
2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին, Ժողովրդական պաշտպանը Վրաստանի երրորդ նախագահ, մեղադրյալ/դատապարտյալ Միխեիլ Սաակաշվիլիի համար, Արդարադատության նախարարության/Հատուկ քրեակատարողական ծառայության կողմից մատուցվող բժշկական ծառայությունների համապատասխանությունն ու ժամանակի վերահսկելու նպատակով հրավիրել է բազմամասնագիտական ​​բժշկական փորձագետների խումբ։ Խումբը նպատակ ունի նաև գնահատել, թե որքանով է համապատասխանում Միխեիլ Սաակաշվիլիի առողջության իրավունքի պաշտպանությանը N18 բժշկական հաստատությունը հիմա և արդյոք համապատասխան բժշկական օգնություն կտրամադրվի հաստատությունում երկար հացադուլից հետո, ինչպես պահանջել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նոյեմբերի 10-ի վճռում:
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը, Միխեիլ Սաակաշվիլիի ձերբակալման օրվանից հետևում է քրեակատարողական համակարգում մատուցվող բժշկական ծառայությունների որակին և ժամանակին։ Գրասենյակն առաջնորդվել է նաև Արդարադատության նախարարության կողմից ստեղծված Բազմաֆունկցիոնալ խորհրդի եզրակացություններով և հանձնարարականներով։
Միխեիլ Սաակաշվիլին արդեն 47 օր է, ինչ հացադուլ է անում, ինչը կարող է կրիտիկական վտանգ ներկայացնել նրա առողջությանն ու կյանքին։ Միևնույն ժամանակ, ցավոք, բանտարկյալին N18 հիմնարկ տեղափոխելուց հետո (իններորդ օրն է) նախարարության կողմից ստեղծված բազմաֆունկցիոնալ խորհրդին արգելվում է մուտք գործել հաստատություն և մասնակցել հիվանդի առողջական վիճակի կառավարմանը:
Ժողովրդական պաշտպանը որոշել է օգտագործել օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունները և ստեղծել փորձագետների բազմապրոֆիլ խումբ՝ վերահսկելու բանտարկյալներին մատուցվող պետական ​​բժշկական ծառայությունների արդյունավետությունը: Սակայն նա նաև ընդգծում է, որ Ժողովրդական պաշտպանը չի կարող և չի փոխարինելու պետության պատասխանատվությունը բանտարկյալի և նրա առողջության համար։
Ժողովրդական պաշտպանը բազմիցս օգտագործել է այլ բանտարկյալների հետ խորհրդակցություններ անցկացնելու համար բժիշկ մասնագետներ հրավիրելու մանդատը։
Ներկայումս բանտարկյալ Միխեիլ Սաակաշվիլիի գործով Ժողովրդական պաշտպանը հրավիրել է բժշկության ոլորտի հետևյալ մասնագետներին, որոնք աչքի են ընկնում իրենց որակավորմամբ և բարեխղճությամբ.
• Գիորգի Գրիգոլիա - անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ
• Գրիգոլի Խուրցիձե - Ներքին հիվանդություններ / Հիվանդանոցային բժշկություն
• Գիորգի Կաճարավա - սրտաբան
• Գիորգի Պապիաշվիլի - սրտաբան/առիթմոլոգ
• Աիդա Գոզալովա - արյունաբան, կլինիկական ուռուցքաբան, ինտերնիստ, պալիատիվ բժշկության մասնագետ
• Մամուկա Մաչաիձե - ինֆեկցիոնիստ, թերապևտ
• Թենգո Ծուլաձե - նյարդաբան
• Նինո Զավրաշվիլի - Էնդոկրինոլոգ
Խմբի գործունեությանը կներգրավվի նաև Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակում աշխատանքային պայմանագրի հիման վրա աշխատող բժիշկ Մերաբ Քավթարաձեն։ Անհրաժեշտության դեպքում խմբի կազմը կընդլայնվի՝ համապատասխան ոլորտի բժշկական փորձագետների մասնակցությամբ։
Ժողովրդական պաշտպանի կողմից հրավիրված բազմամասնագիտական ​​փորձագետների խումբը կօգտագործի Ժողովրդական պաշտպանի կողմից տրված հատուկ հավատարմագրերը, որոնց հիման վրա, անհրաժեշտության դեպքում, կայցելի բանտարկյալ Միխեիլ Սաակաշվիլիին, կստուգի N18 բուժհաստատությունը, կուսումնասիրի համապատասխան բժշկական փաստաթղթերը ու եզրակացությունները կներկայացնի Ժողովրդական պաշտպանին: Հենց փորձագետների եզրակացություններով կառաջնորդվի Ժողովրդական պաշտպանը Միխեիլ Սաակաշվիլիի վերաբերյալ իր առաջարկների և հանձնարարականների մշակման գործընթացում։
Կոչ ենք անում նաև Արդարադատության նախարարությանը/Հատուկ քրեակատարողական ծառայությանը ապահովել կանոնավոր այցելությունները իր իսկ կողմից ստեղծված բազմաֆունկցիոնալ խորհրդի համար և չխոչընդոտել նրանց արդյունավետ գործունեությանը, այդ թվում՝ բյուրոկրատական ​​խոչընդոտների միջոցով։ Նաև կարճ ժամանակում մշակել բազմաֆունկցիոնալ խորհրդի գործունեության արձանագրություն։

Public Defender Establishes Multiprofile Group of Experts to Monitor Mikheil Saakashvili's Medical Services
On November 16, 2021, the Public Defender of Georgia invited a group of multiprofile medical experts to monitor the adequacy and timeliness of medical services provided to accused/convicted Mikheil Saakashvili, 3rd President of Georgia, by the Ministry of Justice/Special Penitentiary Service. The group also aims to assess whether Medical Establishment No. 18 is currently in compliance with the protection of Mikheil Saakashvili's right to health and whether adequate medical care will be available at the facility after the prisoner calls off his long hunger strike, as required by the European Court of Human Rights in its November 10 ruling.
The Public Defender's Office has been monitoring the quality and timeliness of the medical services provided to Mikheil Saakashvili in the penitentiary system since the day of his arrest. The Office has also been guided by the reports and recommendations of the multifunctional council created by the Ministry of Justice.
Mikheil Saakashvili has been on hunger strike for 47 days, which may pose a critical threat to his health and life. At the same time, unfortunately, after the transfer of the prisoner to Establishment No. 18 (nine days ago), the multifunctional council established by the Ministry has not been able to enter the facility or participate in the management of the patient's health condition.
The Public Defender decided to use the powers granted to her by law and to set up a multiprofile group of experts to monitor the effectiveness of the medical services provided to the prisoner by the State. However, she also emphasizes that the Public Defender cannot and will not replace the responsibility of the State for the care of the prisoner and his health.
The Public Defender has already used the mandate of inviting medical specialists for consultation relating to other prisoners.
Currently, in connection with the case of prisoner Mikheil Saakashvili, the Public Defender invited the following specialists distinguished by their qualifications and good faith:
- Giorgi Grigolia - Anesthesiologist-resuscitator
- Grigoli Khurtsidze - Internal diseases/hospital medicine
- Giorgi Kacharava - Cardiologist
- Giorgi Papiashvili - Cardiologist/arrhythmologist
- Aida Gozalova - Hematologist, clinical oncologist, internist, palliative medicine specialist
- Mamuka Machaidze - Infectionist, therapist
- Tengo Tsuladze - Neurologist
- Nino Zavrashvili - Endocrinologist
Merab Kavtaradze, Doctor of Medicine, employed in the Public Defender's Office on the basis of an employment contract, will also be involved in the group's activities. If necessary, the group will be expanded.
The group of multiprofile experts will use the special credentials issued by the Public Defender, on the basis of which, if necessary, experts will visit prisoner Mikheil Saakashvili, inspect Medical Establishment No. 18, study the relevant medical documents and submit reports to the Public Defender. The reports will be used by the Public Defender in the process of drawing up proposals and recommendations regarding Mikheil Saakashvili.
We also call on the Ministry of Justice/Special Penitentiary Service to ensure regular visits of the multifunctional council established by them and not to interfere with their effective operation, including through bureaucratic obstacles, as well as to develop a protocol for the operation of the multifunctional council as soon as possible.