Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է արել մշակույթի նախարարին վերացնել պրոֆեսիոնալ պետական դրամատիկական թատրոնների գեղարվեստական ղեկավարների ընտրության հարցում իրավահավասարության սկզբունքին չհամապատասխանող գործելաոճը
2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Վրաստանի մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարարի, պահանջելով՝ պրոֆեսիոնալ պետական ​​դրամատիկական թատրոնների գեղարվեստական ​​ղեկավարների ընտրության գործընթացում, խտրական դրդապատճառներից ազատ որոշումների ընդունմանը աջակցելու նպատակով, փոփոխություններ կատարել: Դիմումատուի շահերը Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակում ներկայացրել են «Արդար ընտրությունների և ժողովրդավարության միջազգային միությունը» և «Վրաստանի դեմոկրատական ​​նախաձեռնությունը»:
Պրոֆեսիոնալ պետական ​​դրամատիկական թատրոնների գեղարվեստական ​​ղեկավարների ընտրական մրցույթների մասնակիցների դիմումների ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ նախարարը դիմորդների թեկնածությունները չի ներկայացրել համապատասխան հանձնարարական խորհրդին, իսկ մրցույթները, որտեղ նրանք ներկայացված են եղել հայտարարել է չեղյալ: Բացի այդ, նորմատիվ պահանջներից չէին բխում այն ​​չափանիշները, որոնց հիման վրա գնահատվել է նրանց թեկնածությունները երաշխավորական խորհրդին ներկայացնելու նպատակահարմարությունը։ Բացի այդ, որոշ դեպքերում նախարարը գեղարվեստական ​​ղեկավարին նշանակել է իր հայեցողությամբ, առանց մրցույթի։ Քննվող գործերի վերաբերյալ Ժողովրդական պաշտպանի պահանջած տեղեկատվությունը պատասխանող կողմը չի տրամադրվել։
Ժողովրդական պաշտպանը կարևորել է մշակութային կյանքին առնչվող որոշումներ կայացնելիս համապատասխան ոլորտում ներգրավված անձանց (տվյալ դեպքում՝ թատերագետների) կարծիքը հաշվի առնելը և համարել, որ Պրոֆեսիոնալ պետական ​​թատրոնների գեղարվեստական ղեկավարների ընտրության տեսանկյունից բացահայտված փորձը, ​​նպաստում է այնպիսի պայմանների ստեղծմանը, որ, հնարավոր է, կոնկրետ թեկնածուները տարբեր հայացքների կամ խտրականությունից պաշտպանված այլ նշանների պատճառով մրցակցին դնեն ոչ շահեկան վիճակում՝ համեմատած նախարարի սեփական հայեցողությամբ նշանակված այլ անձանց կամ անձնակազմի հետ։
Ելնելով վերոգրյալից՝ նա Վրաստանի մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարարին կոչ է արել ձեռնարկել այնպիսի քայլեր, որոնց արդյունքում պրոֆեսիոնալ պետական ​​թատրոնների հետ կապված որոշումների կայացման գործընթացում որակյալ փորձագետների և շահագրգիռ հանրության ներգրավվածությունն ու թափանցիկությունը հնարավորինս կապահովվի, և միանձնյա որոշումներ կկայացվեն միայն բացառիկ, պատշաճ հիմնավորված դեպքերում։

Public Defender Calls on Minister of Culture to Eliminate Practices Inconsistent with Principle of Equality during Selection of Artistic Directors of Professional State Drama Theaters
On October 31, 2022, the Public Defender of Georgia addressed the Minister of Culture, Sports and Youth of Georgia with a general proposal and requested the implementation of changes in order to facilitate decision-making free of discriminatory motives during the selection of artistic directors of professional state drama theaters. The interests of the applicant were represented in the Public Defender’s Office by the International Society for Fair Elections and Democracy and the Georgian Democracy Initiative.
As a result of studying the applications of the participants of the selection competition for artistic directors of professional state drama theaters, it was revealed that the Minister did not submit the applicants' candidacies to the relevant board, and canceled the competitions in which they participated. In addition, the criteria, on the basis of which the expediency of submitting their candidacies to the relevant board was evaluated, was not based on the normative requirements. In addition, in some cases, the Minister appointed the artistic director at her own discretion, without competition. The information requested by the Public Defender regarding the cases under consideration has not been provided by the respondent.
The Public Defender emphasized the essential importance of taking into account the opinion of persons involved in the relevant field (in this case, theater experts) when making decisions related to cultural life, and considered that the practice identified in the selection of artistic directors of professional state theaters contributed to the creation of conditions that might put some candidates, due to their different views or other grounds protected from discrimination, in a disadvantageous position compared to other contestants or the staff appointed by the Minister at her own discretion.
Based on the above, the Public Defender called on the Minister of Culture, Sports and Youth of Georgia to take steps to ensure the transparency and involvement of qualified experts and the public concerned in the decision-making process relating to professional state theaters as much as possible and to ensure that sole decisions are made only in exceptional, properly justified cases.