ժողովրդական պաշտպանը զննեց մանկական նյարդային զարգացման կենտրոնում
2023 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին այցելեց «Էվեքսիս» կլինիկաների «Վրան» մանկական նյարդային զարգացման նորաբաց կենտրոն։
Հոգեսոցիալական վերականգնման կարիք ունեցող անչափահաս շահառուներին «Վրան»-ն առաջարկում է թերապևտիկ ծառայություններ՝ ուղղված վարքային և հուզական դժվարություններին:
Հատկապես կարևոր է, որ կենտրոնի շահառուների թվում են աուտիզմ ունեցող երեխաներ, ովքեր Իլյաունին կից «Երեխայի զարգացման ինստիտուտի» կողմից թերապևտիկ ծառայությունների դադարեցման հետևանքով մնացել են առանց վերականգնողական ծառայությունների։
Մանկական զարգացման ինստիտուտի ծառայությունների դադարեցումից հետո, հաշմանդամություն ունեցող երեխաների անհրաժեշտ վերականգնողական աշխատանքների շարունակականությունն ապահովելու նպատակով, Ժողովրդական պաշտպանը ակտիվորեն հանդես է եկել երեխաների տեղափոխման համար նույն տարածք, այն թերապևտների հետ, ովքեր աշխատել են նրանց հետ տարիներ շարունակ:
Կենտրոնն ունի արվեստ և երաժշտություն, ֆիզիկական և զգայական, խոսքի և վարքային թերապիա: «Վրանում» գործում է նաև «Ծնողների դպրոց», որտեղ նրանք հնարավորություն ունեն մասնակցելու կրթական և աջակցության աշխատանքներին։

On December 27, 2023, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani visited the newly opened children's neurodevelopment center Karavi of Evex clinics.
Karavi offers therapeutic services focused on behavioral and emotional difficulties of minor beneficiaries in need of psycho-social rehabilitation.
It is especially important that the center's beneficiaries include children with autism, who have been left without rehabilitation services as a result of the termination of therapeutic services by the Child Development Institute that had been operating under Ilia University.
After the suspension of the services of the Child Development Institute, in order to ensure the continuity of the necessary rehabilitation for children with disabilities, the Public Defender actively advocated for the children to be transferred together to one space and with the therapists who had worked with them for years.
The center provides art and music, physical and sensory, speech and behavioral therapies. There is also a Parents' School in Karavi, where parents have the opportunity to participate in educational and support activities.