Ժողովրդական պաշտպանի հայցի հիման վրա Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական ճանաչեց Հատուկ քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցների տարիքի պատճառով աշխատանքից ազատելը
2023 թվականի հունիսի 1-ին Վրաստանի Սահմանադրական դատարանը բավարարել է «Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն ընդդեմ Վրաստանի խորհրդարանի» [1] գործով սահմանադրական հայցը և հակասահմանադրական է համարել Հատուկ քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցների տարիքի պատճառով աշխատանքից ազատելը։
Վրաստանի «Հատուկ քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքը համապարփակ սահմանափակում է մտցրել 60 տարեկան հասած ցածր կոչում ունեցող բոլոր անձանց նկատմամբ և ազատել աշխատանքից՝ անկախ առողջական և ֆունկցիոնալ տվյալներից։
Սահմանադրական դատարանը գնահատեց վիճարկվող նորմերի սահմանադրականությունը իրավահավասարության իրավունքի հետ կապված և հայտարարեց, որ պետության կողմից հովանավորվող աշխատանքային հարաբերությունների ամբողջությունը որոշ չափով պետական ​​ռեսուրս է, որին պետք է հավասար հասանելիություն ունենա յուրաքանչյուր քաղաքացի։
Ըստ այդմ, վիճարկվող նորմով սահմանված համապարփակ սահմանափակումը, որը չի նախատեսում անձանց գնահատման հիման վրա անհատական ​​որոշումներ կայացնելու հնարավորություն, ռացիոնալ կերպով չի առնչվում քրեակատարողական ծառայության արդյունավետ և անխափան գործունեությունն ապահովելու օրինական նպատակին։ Այսպիսով, դատարանը հայտարարեց, որ տարիքային տարբեր վերաբերմունքի համար չկա օբյեկտիվ և ողջամիտ հիմնավորում։ [2]
[1] Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի 2023 թվականի հունիսի 1-ի որոշումը «Մերաբ Մուրադաշվիլին և Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն ընդդեմ Վրաստանի խորհրդարանի և Վրաստանի ներքին գործերի նախարարի» գործով հասանելի է հետևյալ հղմամբ. https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=15506

On June 1, 2023, the Constitutional Court of Georgia granted a constitutional lawsuit in the case of Public Defender of Georgia v. the Parliament of Georgia,[1] and declared the dismissal of the employees of the Special Penitentiary Service due to their age unconstitutional.
The Law of Georgia on the Special Penitentiary Service imposed a blanket restriction on all persons with a junior special rank above the age of 60 and dismissed them from their positions regardless of their health or functional data.
The Constitutional Court evaluated the constitutionality of the disputed norms in relation to the right to equality and stated that the state-sponsored labour relations was to some extent a state resource, to which every citizen should have equal access.
Accordingly, the blanket restriction established by the contested norm, which did not provide for the possibility of making individual decisions based on the evaluation of persons, was not rationally related to the legitimate goal of ensuring the effective and smooth operation of the Penitentiary Service. Thus, the court stated that there was no objective or reasonable justification for different treatment based on age.[2]
[1] The ruling of the Constitutional Court of Georgia of June 1, 2023, Merab Muradashvili and the Public Defender of Georgia v. the Parliament of Georgia and the Minister of Internal Affairs of Georgia, available at: https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=15506