Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալը հանրային դասախոսություն է անցկացրել ՎԴԱԱՀ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրների վերաբերյալ
2023 թվականի դեկտեմբերի 13-ին, Մարդու իրավունքների պաշտպանության շաբաթյակի շրջանակներում, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն հրապարակային դասախոսություն անցկացրեց Վրաստանի Դավիթ Աղմաշենեբելի անվան համալսարանում (ՎԴԱԱՀ) թեմայով՝ «Մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Ժողովրդական պաշտպանի ինստիտուցիոնալ դերը և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերները»։
Թամար Գվարամաձեն հանդիպմանը խոսել է Ժողովրդական պաշտպանի մանդատի մասին, քննարկել երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերները, առաջարկությունների պատրաստման, համապատասխան կառույցների հետ դրանք կիսելու և դրանց կատարման մոնիտորինգի մեխանիզմները։
Նա նաև քննարկել է Եվրամիությանը անդամակցության կարգավիճակին առնչվող հարցեր և Եվրամիության կողմից Վրաստանին տրված 9 հանձնարարականների կարևորությունը՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդման և երկրում ժողովրդավարություն կառուցելու համար։
Ուսանողներին հատկապես հետաքրքրում էին իրավապահ մարմինների հետ փոխգործակցության գործընթացում քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության հնարավորությունները, կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումները, անվճար իրավաբանական օգնության ծառայությունների և Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի համագործակցությունը։

On December 13, 2023, within the framework of the Human Rights Week, First Deputy Public Defender of Georgia Tamar Gvaramadze delivered a public lecture at the Davit Aghmashenebeli University of Georgia on the topic - "The institutional role of the Public Defender in the protection of human rights and challenges in the field of human rights".
Tamar Gvaramadze spoke about the mandate of the Public Defender, challenges in the field of human rights, mechanisms of preparing recommendations, sending them to the relevant structures and monitoring their implementation.
She also discussed the issues related to the EU membership status and the importance of the 9 recommendations set by the EU to Georgia for strengthening the protection of human rights and building democracy in the country.
The students showed particular interest in the protection of citizens' rights in the process of interaction with the law enforcement structures, the measures taken to achieve the Sustainable Development Goals, and the cooperation between free legal aid services and the Public Defender’s Office.