Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ
Ինչպես հայտնի է հանրությանը, Վրաստանի խորհրդարանը այս շաբաթ սկսել է արագացված կարգով քննարկել մի քանի օրենսդրական ակտերում փոփոխություններ կատարելու հարցը։ Մասնավորապես, փոփոխություններ են մտցվում՝ Հավաքների և դրսևորումների մասին Վրաստանի օրենքում, Վրաստանի Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքում, Վրաստանի Քրեական օրենսգրքում և Ոստիկանության մասին Վրաստանի օրենքում։
Առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունները վերաբերում են այնպիսի կարևոր հարցերի, ինչպիսիք են հավաքների և ցույցերի մասնակիցների համար տարբեր արգելքների սահմանումը, այդ թվում՝ հավաքի վայրը, հավաքի հատկանիշները և հագած համազգեստը: Ներքին գործերի նախարարությանը հավաքներն արգելելու կամ դադարեցնելու մի շարք լիազորություններ:
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները կբարձրացնեն պատասխանատվությունը մի շարք խախտումների համար, ինչպես նաև կբարձրացնեն վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի վարման կանոնները և դատավարական երաշխիքները՝ գործերը դատարանում քննելիս։ Պատժամիջոցների խստացմանը զուգընթաց, ինչպես քրեական, այնպես էլ վարչական պատժելի արարքներին գումարվում է պետական իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ վիրավորական գործողություններ կատարելու համար պատասխանատվությունը։
Ժողովրդական պաշտպանի խոսքով՝ վերոնշյալ օրենսդրական փոփոխությունները վերաբերում են հավաքների, արտահայտվելու և արդար դատաքննության հիմնարար իրավունքների իրացմանը և ստեղծում են այդ իրավունքների անհամաչափ սահմանափակման սպառնալիքներ։
Ժողովրդական պաշտպանը տարիներ շարունակ բարձրաձայնում է հավաքների և արտահայտվելու ազատությունը կարգավորող նորմերի, վարչական իրավախախտումների թերությունների և համապատասխան փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտության մասին։ Այնուամենայնիվ, փոփոխությունների արագացված քննարկումը բոլոր շահագրգիռ կողմերին թույլ չի տալիս մասնակցել օրենսդրական գործընթացին։ Առանց պատշաճ վերլուծության և մանրակրկիտ քննարկումների հանրային կարևոր հարցերի փոփոխությունների ընդունումը վնասում է ինչպես օրենսդրական գործընթացին, այնպես էլ սահմանադրական իրավունքների սահմանափակման ռիսկեր:
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում խորհրդարանին արագացված կարգով չդիտարկել վերոնշյալ օրենսդրական փաթեթը և այդ փոփոխությունները դիտարկել Վրաստանի կանոնակարգով սահմանված ընդհանուր ընթացակարգով։

As is known to the public, the Parliament of Georgia began to discuss amendments to several legislative acts in an expedited manner this week. In particular, the amendments are planned to be made to: the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations; the Administrative Offences Code of Georgia, the Criminal Code of Georgia, and the Law of Georgia on Police.
The proposed legislative amendments concern important issues, such as establishing various prohibitions for participants in assemblies and demonstrations, including relating to the location of the assembly, the attributes and forms of the assembly; granting the Ministry of Internal Affairs a number of powers when prohibiting or terminating assemblies.
The amendments to the Administrative Offences Code will increase liabilities for a number of violations. They will also change the rules for conducting administrative cases, as well as procedural guarantees during consideration of cases in the court. Along with increasing sanctions, liability for committing insulting acts against representatives of the state authorities will be added to both criminal and administratively punishable actions.
According to the Public Defender, the aforementioned legislative amendments concern the realization of the fundamental rights to assembly, expression and a fair trial and create threats of disproportionate restrictions on these rights.
For years, the Public Defender has been speaking about the shortcomings of the norms regulating both freedom of assembly and expression, as well as administrative offences, and the need to carry out appropriate changes. However, the accelerated consideration of the amendments does not allow all stakeholders to participate in the legislative process. Amending important public issues without appropriate analysis and thorough discussions harms both the legislative process itself and creates risks of restricting constitutional rights.
The Public Defender of Georgia calls on the Parliament not to consider the aforementioned legislative amendments in an accelerated manner and to consider them in accordance with the general procedure established by the Rules of Procedure.