Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը քաղաքացիների հնարավոր ահաբեկման մասին
Մայիսի 7-ից սկսած բազմաթիվ տեղեկություններ[1] են ստացվել, որ անհայտ անձինք հեռախոսով կապվում են տարբեր քաղաքացիների, նրանց ընտանիքի անդամների, այդ թվում՝ անչափահաս երեխաների հետ, բանավոր բռնության ենթարկում, ինչը, ըստ այդ քաղաքացիների, կապված է «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ իրենց քննադատական ​​կարծիքների հետ։ Բացի վիրավորական և ատելություն պարունակող հաղորդագրություններից, որոշ դեպքերում քաղաքացիները նշում են, որ այս խոսակցությունը սպառնալիքներ է պարունակում։
Ժողովրդական պաշտպանը բազմիցս բացատրել է, որ խոսքի ազատությունը պաշտպանում է ոչ միայն դրական ընդհանուր տեղեկություններն ու գաղափարները՝ որպես անվնաս և/կամ անտարբեր, այլև վիրավորական, ցնցող կամ նյարդայնացնող պետության կամ հասարակության որևէ խմբի համար։ Բացի այդ, քաղաքական բովանդակության հաղորդագրությունները հատուկ պաշտպանվածություն են վայելում և հանդիսանում են նշված ժողովրդավարական գործընթացների անբաժանելի մասը։ Հետևաբար, եթե նույնիսկ քաղաքացիների կողմից արտահայտված քննադատական ​​կարծիքները և քաղաքացիական դիրքորոշումների հաստատումն անընդունելի են որևէ խմբի համար, դա արտահայտվելու ազատությամբ պաշտպանված լավ բան է և հասարակական և քաղաքական կյանքին մասնակցելու անհրաժեշտ նախապայման է։ Այսպիսով, անթույլատրելի է ցանկացած նման գործողություն, որը հասարակության մի մասի մոտ կառաջացնի մտավախություն և ինքնագրաքննություն իր սահմանադրական իրավունքից օգտվելու վերաբերյալ, իսկ նրանք, ովքեր զերծ չեն մնում դրանից, պետք է ակնկալեն, որ իրենց արտահայտմանը կարող է հետևել տարբեր ձևերով հաշվեհարդար:
Ժողովրդական պաշտպանը նշում է, որ չի կարելի թույլ տալ և խթանել նմանատիպ գործելաոճը, դա վնասակար է երկրում ժողովրդավարական գործընթացներին և մարդու իրավունքների իրացմանը, նմանատիպ փաստերը կարող են վախեցնող ազդեցություն ունենալ այլ քաղաքացիների վրա՝ իրենց կարծիքն անարգել արտահայտելու առումով:
Ինչպես հայտնի դարձավ մայիսի 8-ին, զանգեր կատարելու մասով անձնական տվյալների մշակման օրինականությունը ուսումնասիրել է անձնական տվյալների պաշտպանության տեսուչը, որի ժամանակին գնահատականները չափազանց կարևոր կլինեն։
Բացի այդ, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում իրավապահ մարմիններին հետաքննություն սկսել քաղաքացիների և մասնագիտական ​​տարբեր շրջանակների ներկայացուցիչների նկատմամբ հնարավոր սպառնալիքների վերաբերյալ, ձեռնարկել բոլոր արդյունավետ միջոցները սպառնալիքների հեղինակներին բացահայտելու և նրանց պատասխանատվության ենթարկելու համար։ Այն նաև կոչ է անում քաղաքացիներին մահվան կամ այլ տեսակի սպառնալիքներ ստանալու դեպքում դիմել քննչական մարմիններին։

Public Defender's Statement on Alleged Intimidation of Citizens
Since May 7, a lot of reports have been spread[1] that unknown persons contacted various citizens and their family members, including minor children, by phone, and verbally abused them, which, according to these citizens, is related to their critical opinions regarding the draft law of Georgia "On transparency of foreign influence". In addition to insulting and hateful messages, in some cases citizens note that the conversations contained threats.
The Public Defender has repeatedly explained that freedom of expression protects not only positive general information and ideas, as harmless and/or indifferent, but also those that are offensive, shocking or annoying to the State or any group of society. In addition, messages of political content enjoy special protection and are an integral part of the mentioned democratic processes. Therefore, even if critical opinions and civil positions expressed by citizens are unacceptable for any group, this is a good protected by freedom of expression and is a necessary prerequisite for participation in public and political life. Thus, any action that makes a part of society fear and causes self-censorship regarding the enjoyment of their constitutional right, or causes expectation for retribution in various forms among those who do not refrain from expressing their opinions, is inadmissible.
The Public Defender states that it is inadmissible to allow and promote similar practices, it is harmful to democratic processes and realization of human rights in the country; similar facts may have an intimidating effect on other citizens in terms of expressing their opinions without hindrance.
As it became known on May 8, the Personal Data Protection Inspector started to study the legality of personal data processing in relation to the phone calls. The timely assessments by the Inspector are of utmost importance.
In addition, the Public Defender of Georgia calls on the law enforcement authorities to launch an investigation into alleged threats against citizens and representatives of various professional circles, to take all effective measures to identify the authors of the threats and to hold them accountable. The Public Defender also appeals to citizens to contact investigative agencies in case of receiving death threats or other types of threats.