Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը, Էնգուրի գետի վրա տեղի ունեցած ողբերգության մասին
2021 թվականի ապրիլի 7-ին, փրկարարները Էնգուրի գետից դուրս են բերել 3 զոհված անձի դի: Ըստ առկա տեղեկատվության, նրանք փորձում էին բռնազավթված Գալիից տեղափոխվել Վրաստանի իշխանությունների կողմից վերահսկվող տարածք: Ժողովրդական պաշտպանն իր խոր վիշտն է հայտնում կատարվածի կապակցությամբ և ցավակցում զոհվածների ընտանիքներին:
Ինչպես հայտնի է հասարակությանը, 2021 թվականի փետրվարի 11-ից, բռնազավթված Աբխազիայի որոշ բնակիչներին (բազմազավակ ընտանիքներ, սոցիալապես անապահովներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք) թույլ է տրվել Էնգուրի կամրջին գործող, այսպես կոչված անցակետի միջոցով տեղափոխվել Վրաստանի կենտրոնական իշխանությունների կողմից վերահսկվող տարածք: Տեղաշարժման ազատության գրեթե մեկ տարվա լրիվ սահմանափակումից հետո, այս որոշումը որոշակի թեթևացում էր Գալիում ապրող մեր համաքաղաքացիների համար: Սակայն, դա էապես չփոխեց մարդասիրական ծանր վիճակը, քանի որ տեղաշարժվելու հնարավորությունը ազդեց բնակչության միայն մի փոքր հատվածի վրա: Միևնույն ժամանակ, բնակչությանը բարդություններ է ստեղծում, 5-օրյա պարտադիր կարանտինի կարգը, որը Վրաստանի իշխանությունների կողմից սահմանվել է բռնազավթված տարածքներից դեպի վերահսկվող տարածք տեղափոխվող քաղաքացիների համար:
Սահմանված սահմանափակումների պատճառով, Աբխազիայում բնակվող անձինք, իրենց կյանքի գնով, տարբեր շրջանցումներ են կատարում, որպեսզի հասնեն Վրաստանի կենտրոնական իշխանությունների կողմից վերահսկվող տարածք: Ցանկանում ենք հասարակությանը հիշեցնել, որ 2020 թվականի ընթացքում, տեղի է ունեցել երկու դժբախտ պատահար, երբ մարդիկ փորձել են Վրաստանի կենտրոնական իշխանությունների կողմից վերահսկվող տարածք մուտք գործել, հատելով Էնգուրի գետը:
Տեղաշարժման ազատության տեսանկյունից գոյություն ունեցող մարտահրավերները հաստատվում են նաև, այսպես կոչված Էնգուրի կամրջի վրա գործող այսպես կոչված անցակետերում արմատապես նվազեցված ամենօրյա վիճակագրությունը: Երբ վերը նշված անցակետը ամբողջովին բաց էր, ապա նրանից օրական օգտվում էր շուրջ 1400-1500 մարդ: Իսկ այսօր այդ թիվը կրճատվել է, դառնալով 20-30:
Նշենք, որ բռնազավթված Գալիի բնակիչների համար, Էնգուրի կամուրջը՝ կրթության, բժշկական ծառայությունների, էժան ապրանքների, կենսաթոշակի, հարազատների և ընտանիքի այլ անդամների հետ կապող կամուրջ է, և նրանց համար կենսական նշանակություն ունի:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը, ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին, միջազգային հանրության օգնությամբ ուժեղացնել ճնշումը բռնազավթիչ ուժերի վրա, որպեսզի այսպես կոչված անցակետը բացվի ամբողջ բնակչության համար: Բացի այդ, մեկ անգամ ևս քննարկի 5-օրյա պարտադիր կարանտինային միջոցառումները, որոնք կթեթևացնեն բռնազավթված Գալիի բնակչության համար տեղաշարժման լրացուցիչ խոչընդոտները:

Public Defender’s Statement on Tragedy in Enguri River
On April 7, 2021, rescuers found the bodies of 4 people in the Enguri River. According to the reports, the deceased persons were trying to move from occupied Gali to the territory controlled by the Georgian Government. The Public Defender expresses her deep sorrow over the accident and offers her sympathy to the families of the deceased.
As it is known, since February 11, 2021, a certain category of the population of occupied Abkhazia (families with many children, socially vulnerable people, persons with disabilities) have been allowed to enter the territory controlled by the central Government of Georgia through the so-called checkpoint on the Enguri bridge. After almost a year of complete restriction of freedom of movement, this decision was a relief for our fellow citizens living in Gali. However, the above could not substantially change the dire humanitarian situation, as the right to movement can be enjoyed only by a small part of the community. At the same time, another difficulty faced by the population is the 5-day mandatory quarantine imposed by the Georgian authorities on citizens moving from the occupied territories to the Georgian-controlled territory.
Due to the imposed restrictions, the residents of Abkhazia use various bypasses to reach the territory controlled by Georgia at the cost of their own lives. We would like to remind the public that 2 people died while trying to cross across the Enguri River in order to enter the territory controlled by Georgia in 2020.
The radically reduced daily statistics on movement across the Enguri checkpoint also refer to the challenges in terms of freedom of movement. When the above crossing point is fully open, it is used by about 1400-1500 people daily,[1] while today this number is reduced to 20-30.[2]
It should be noted that for the residents of occupied Gali, the Enguri Bridge is a bridge connecting them to education, medical services, cheaper products, pensions, relatives and other family members, which is vital to them.
In view of all the above, the Public Defender calls on the Georgian authorities to increase pressure on the so-called occupation forces, with the assistance of the international community, in order to achieve the full opening of the so-called checkpoint for the entire population, as well as to revise the 5-day mandatory quarantine measures, which would alleviate the additional barrier to movement for the population of occupied Gali.