Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը Մամուկա Խազարաձեի և Բադրի Ջափարիձեի գործի վերաբերյալ
2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ին, Թբիլիսիի քաղաքային դատարանում տեղի կունենա Մամուկա Խազարաձեի և Բադրի Ջափարիձեի գործով վերջնական լսումները։ Հանրությանը հիշեցնում ենք, որ 2020 թվականի հունվարի 9-ին, Վրաստանի Ժողովրական պաշտպանը ներկայացրել է դատարանի ընկերոջ կարծիքը գործի վերաբերյալ։ Փաստաթուղթը հիմնված է գործի նյութերի 33 հատորների ամբողջական վերանայման արդյունքում բացահայտված հիմնական խնդիրների վրա և վերանայում է փողերի լվացման հանցագործության էական, կառուցվածքային և նպատակային տարրերը:
Ժողովրդական պաշտպանը դատարանի ընկերոջ կարծիքում քննարկում է, թե ինչու է փողերի լվացումը պայմանական ծագման հանցագործություն, ինչ հատուկ նախապայմաններ, սխեմա և նպատակ են պահանջվում այդ հանցագործությունը կատարելու համար, և ինչու պետք է Քրեական օրենսգրքում համապատասխան նորմը մեկնաբանվի դրա ինքնավար բովանդակության համաձայն: Իրավական վերլուծությունից հետո դատարանի ընկերոջ կարծիքը ուսումնասիրում է կոնկրետ մեղադրական գործով ապացույցները:
Ելնելով փողերի լվացման իրավախախտումների պայմանական բովանդակությունից՝ փաստաթուղթը կենտրոնանում է հետևյալ խնդիրների վրա.
• Հիմնական հանցագործություն կատարելը - Փող սպիտակեցնելու համար անհրաժեշտ է լինի (սովորաբար կանոնավոր և կրկնվող) հանցագործություն, որով անձը վաստակել է «սև փողեր»: Սույն գործում նման հանցագործության ապացույց չկա
• Ապօրինի օրինականացման սխեմա - Փողերի սպիտակեցման սխեման բաղկացած է երեք փուլից: Սկզբում գումարը մուտքագրվում է տարբեր բանկային հաշիվներին, հետո ավարտվում են բազմաթիվ մանր փոխանցումներ, որպեսզի վերահսկող մարմիններն այլևս չկարողանան պարզել գումարի ծագումը, և վերջում գումարը վերադարձվում է մեղավորի բանկային հաշվին։ Գործի նյութերի համաձայն՝ մեղադրյալները գումարը չեն փոխանցել տարբեր հաշվեհամարների, չեն տրոհել փոքր միավորների, մանր փոխանցումներ չեն կատարել
• Փողերի սպիտակեցման նպատակը – Փողերի սպիտակեցման նպատակը նախկինում անօրինական ճանապարհով ձեռք բերված, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված և մանր գործարքների միջոցով օրինական կերպով քողարկված օրինական հաշվին վերադարձնելն է: Գործով մեղադրյալների հաշվեհամարներին գումարի վերադարձ չկա, ինչը վկայում է այն մասին, որ մեղադրական եզրակացության մեջ նկարագրված արարքը չի կարող լինել փողերի սպիտակեցում
Ժողովրդական պաշտպանը հույս է հայտնում, որ այս փաստաթուղթը կօգնի դատարանին արդարացի գնահատական ​​տալ սույն գործին և հաշվի առնել միջազգային փորձն ու պրակտիկան փողերի սպիտակեցման հանցագործության էական տարրերի վերաբերյալ:

Public Defender’s Statement on Mamuka Khazaradze and Badri Japaridze’s Case
On December 16, 2021, the Tbilisi City Court will hold a final hearing in the case of Mamuka Khazaradze and Badri Japaridze. We would like to remind the public that on January 9, 2020, the Public Defender of Georgia submitted an amicus curiae brief relating to the mentioned case. The document relies on the key issues identified as a result of the full examination of 33 volumes of case materials and reviews the substantive, structural and targeted elements of the crime of money laundering.
In the amicus curiae brief, the Public Defender discusses why money laundering is a crime of conventional origin, what special preconditions, scheme and purpose are required to commit this crime and why the relevant norm in the Criminal Code should be interpreted according to its autonomous content. After providing legal analysis, the amicus curiae brief reviews evidence in the above-mentioned case.
Due to the conventional content of the crime of money laundering, the document focuses on the following issues:
• Commission of a predicate offence - In order to launder money, there should be an offence (usually committed regularly and repeatedly), as a result of which, the person has obtained "black money". There is no evidence of such an offence in the present case;
• Illegal legalization scheme - The money laundering scheme consists of three stages. Initially, money is deposited in various bank accounts, then many small transactions are carried out in order to prevent the controlling authorities from establishing the origin of the money, and finally the money is returned to the culprit's bank account. According to the case materials, the defendants did not deposit money in various accounts, did not break it down into small amounts and did not carry out small transactions.
• Purpose of money laundering - The purpose of money laundering is to return money, obtained criminally and disguised as legal through small transactions, back to the legal account. The case does not show any return of money to the defendants' accounts, which indicates that the action described in the indictment cannot be money laundering.
The Public Defender hopes that this document will help the court make a fair assessment of the case and take into account international experience and practice regarding the substantial elements of the crime of money laundering.