Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը կին պատգամավորների հասցեին անպարկեշտ և վիրավորական արտահայտությունների վերաբերյալ
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է կանանց քվոտան չեղարկելու հարցի քննարկման ժամանակ, կին պատգամավորների հասցեին արված անպարկեշտ և վիրավորական արտահայտություններին։ Սա հատկապես ուշագրավ է քաղաքական այն իրավիճակում, երբ խորհրդարանը քննարկում է կանանց իրավական կարգավիճակի վատթարացմանն ուղղված նախաձեռնությունը, որը Ժողովրդական պաշտպանը երեկ՝ ապրիլի 2-ին, հրապարակային հայտարարության մեջ բացասական է գնահատել։ (https://shorturl.at/ehsXY)
Ժողովրդական պաշտպանը բազմիցս ընդգծել է կանանց ներգրավվածության կարևորությունը քաղաքական և հասարակական կյանքում և նշել, որ կանանց հասցեին քաղաքական գործչի վիրավորական արտահայտությունները խաթարում են որոշումների կայացման գործընթացում կանանց մասնակցության կարևորությունը։
Ժողովրդական պաշտպանը հանրությանը հիշեցնում է, որ «Վրաստանի խորհրդարանի էթիկայի կանոնագրքի» համաձայն՝ «Վրաստանի խորհրդարանի անդամին չի թույլատրվում վիրավորական, անպարկեշտ, սեքսիստական, խտրական ելույթներ, կոչեր, գործողություններ և ատելության խոսքի որևէ այլ կիրառում»: Հետևաբար, բոլոր նման դեպքերում պետք է ակտիվացվեն ներքին մեխանիզմները և հարցը քննարկվի խորհրդարանի կողմից։
Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում քաղաքական և հասարակական գործիչներին չօգտագործել սեքսիստական ​​կամ այլ խտրական բովանդակություն պարունակող արտահայտություններ և հասարակական գործունեություն իրականացնելիս պահպանել իրավահավասարության սկզբունքը։

Public Defender’s Statement on Obscene and Insulting Remarks Expressed towards Female MPs
The Public Defender of Georgia echoes the obscene and insulting remarks expressed towards female MPs while discussing the cancellation of the gender quota for women. This is especially noteworthy in a political situation, when the Parliament is considering an initiative aimed at worsening the rights situation of women, which the Public Defender evaluated negatively in a public statement yesterday, April 2.
The Public Defender repeatedly emphasized the importance of women's involvement in political and public life and noted that the insulting statements towards female politicians undermine the importance of women's participation in the decision-making process.
The Public Defender reminds the public that according to the Code of Ethics of the Parliament of Georgia, "Offensive, obscene, sexist, discriminatory speech, statement, action, or other use of hate speech is not permissible for the Member of Parliament." Accordingly, in all similar cases, internal mechanisms should be activated and the issue should be discussed by the Parliament.
The Public Defender calls on politicians and public figures not to use expressions containing sexist or other discriminatory content and to observe the principle of equality when performing public activities.