Հանրային պաշտպանի հայտարարությունը ընտրությունների ընթացքի վերաբերյալ
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն իր լիազորությունների շրջանակում առավոտից հետևում է ընտրությունների ընթացքին և ցանկանում է արձագանքել, այս պահի դրությամբ (17:30 ժ.) ֆիզիկական բախումներին և բռնի միջադեպերին, որոնք տեղի են ունեցել նաև դիտորդների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների դեմ:
Մասնավորապես,
բռնության դեպքեր.
• Ֆիզիկական աղմկոտ բախումների մի քանի դրվագ է եղել Թբիլիսիում, Գլդանիի թիվ 60 ընտրատեղամասում
• Աղմուկ և ֆիզիկական բախում էր Իսանիի թիվ 51 ընտրական տեղամասում
• Լարվածություն է եղել, Թբիլիսիում, Իսանիի թիվ 30 ընտրատեղամասի մոտ
• Ֆիզիկական բռնության են ենթարկել, Թբիլիսիում, Իսանի թաղամասում թիվ 9 ընտրատարածքի մոտ, կուսակցություններից մեկի ներկայացուցչին
• Բանավոր բախում և ֆիզիկական բռնության փորձ է տեղի ունեցել, Գորիում, թիվ 84 ընտրատեղամասում
• Գորիի թիվ 14 ընտրատեղամասի մոտ ֆիզիկական բախում է տեղի ունեցել
• Զուգդիդիում մի քանի ֆիզիկական բախումներ են եղել թիվ 9 ընտրատեղամասի մոտ
• Նաեւ, ըստ տարածված տեղեկությունների, մարմնական վնասվածքներ է ստացել մեկ դիտորդ, Թբիլիսիում, Գլդանի թիվ 60 ընտրական տեղամասի մոտ տեղի ունեցած միջադեպերից մեկի ժամանակ
• Ախմետայում, Մատնիի թիվ 11 ընտրատեղամասում դիտորդները բառացիորեն բռնության են ենթարկվել և նրանցից խլել են հեռախոսները
• Ըստ Երիտասարդ Իրավաբանների միության՝ իրենց աշխատակից/դիտորդ Գիորգի Գոցիրիձեն հարձակման և ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել հանձնաժողովի անդամի և անհայտ անձի կողմից, Մառնեուլիի թիվ 4 ընտրատեղամասից դուրս
Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ ենթադրյալ անօրինական գործողություններ
• Ֆիզիկական բռնության են ենթարկել, Քութայիսիի թիվ 2 ընտրական տեղամասի մոտ CNEWS-ի լրագրողին
• Թելավիի մունիցիպալիտետի Քվեմո Խոդաշեն գյուղում, թիվ 16 ընտրական տեղամասի մոտ, ֆիզիկական վնասվածքներ է ստացել «Տվ Պիրվելի»-ի հեռուստաընկերության օպերատորը, վնասվել է նաև տեխնիկան
• Կախեթիում փորձել են խլել «Մթավարի» հեռուստաընկերության տեխնիկան
Հաշվի առնելով տարածված տեղեկատվությունը, որոշ դեպքերում ընտրատեղամասերում և շենքերի մերձակայքում տեղի ունեցած միջադեպերի, լարվածության և առճակատման նախադրյալներ են եղել ընթացակարգային խախտումները, սակայն, շատ դեպքերում, միջադեպերի պատճառ են դարձել ընտրատեղամասերի շրջակայքում տարբեր խմբերի մոբիլիզացումը։
Ժողովրդական պաշտպանը խստորեն նշում է, որ նման բռնությունը և լրագրողների և դիտորդների գործունեությանը միջամտելը քրեորեն պատժելի արարք է։
Բոլորի համար կարևոր է նաև քվեարկության օրը քվեարկության շենքում կամ քվեարկության շենքից 100 մետր հեռավորության վրա ընտրողների տեղաշարժն արգելելու և քվեարկությունից 100 մետր հեռավորության վրա մարդկանց/ընտրողների գրանցում հավաքելու օրենսդրական պահանջը: Բացի այդ, Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում բոլորին հետևել վերոնշյալ օրինական կարգին և չաջակցել կամ չխրախուսել բռնությունների և առերեսումների նախաձեռնումը նույնիսկ համապատասխան հեռավորություն պահպանելով։
Բացի այդ, Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ պարզաբանում է, որ լրատվամիջոցների դերը կենսական է հատկապես ընտրական գործընթացների վերաբերյալ հանրությանը իրազեկելու համար, սակայն կարևոր է նաև, որ լրատվամիջոցները չմիջամտեն ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքին։
Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում իրավապահ մարմիններին ուսումնասիրել և գնահատել բոլոր հնարավոր հանցավոր/ապօրինի միջադեպերը և արձագանքել դրանց օպերատիվ, արդյունավետ և օրենքով սահմանված կարգով։ Իրադարձությունների մասին տեղեկատվությունը հանրությանը ներկայացնել ժամանակին.
Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում բոլոր քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարներին և նրանց աջակիցներին՝ զերծ մնալ ցանկացած տեսակի բռնություն խրախուսելուց և նախաձեռնելուց և նպաստել գործընթացների խաղաղ ու առողջ միջավայրում անցկացմանը։

Public Defender’s Statement on Ongoing Elections
The Public Defender of Georgia, within the framework of his authority, has been monitoring the election process since morning and wants to respond to the cases of physical confrontations and violent incidents that have taken place as of now, including towards observers and media representatives (17:30).
In particular,
Violent incidents:
• Several episodes of loud physical confrontations in Tbilisi, Gldani district, 60th polling station;
• Commotion and controversy at the 51st polling station in Isani;
• Tension in Tbilisi, near the 30th polling station in Isani;
• Physical assault on the representative of one of the parties in Isani, Tbilisi, near the 9th polling station;
• Verbal confrontation and an attempt at physical violence in Gori, at the 84th polling station;
• Physical confrontation near the 14th polling station in Gori;
• Several physical confrontations in the 9th polling station in Zugdidi;
• According to the reports, an observer was physically injured during one of the incidents that happened near the 60th polling station in Gldani, Tbilisi;
• Observers were verbally abused and their phones were taken away at the 11th polling station in Matni, Akhmeta;
• According to GYLA, their employee/observer, Giorgi Gotsiridze, was physically assaulted by a member of the commission and an unknown person outside the 4th polling station of Marneuli.
Alleged illegal actions against media representatives:
• CNEWS journalist was physically assaulted near the 2nd polling station in Kutaisi;
• In the village of Kvemo Khodasheni, Telavi municipality, near the 16th polling station, a TV Pirveli cameraman received physical injuries and the TV company’s equipment was damaged;
• They was an attempt to take away the equipment of Mtavari TV company in Kakheti.
According to the reports, in some cases procedural violations were the preconditions for the incidents, tensions and confrontations that occurred at the polling stations and in the vicinity of the buildings, however, in most cases, the incidents were caused by the mobilization of various groups in the vicinity of the polling stations.
The Public Defender emphatically notes that such violence and interference with activities of journalists and observers is a criminal act.
It is also important for everyone to comply with the requirement of the law prohibiting physical obstruction of voter movement in the voting building or within 100 meters of the voting building on the election day and relating to the gathering of people/collecting information about the arrival of voters within 100 meters of the voting building; In addition, the Public Defender calls on everyone to follow the above-mentioned legal requirements and not to support or incite violence or confrontations, even by keeping the appropriate distance.
In addition, the Public Defender explains once again that the role of the media is vital especially for informing the public regarding the election processes, however it is also important for the media not to interfere with the work of the election commissions.
The Public Defender calls on law enforcement agencies to study and evaluate all alleged criminal/illegal incidents and to respond to them promptly, effectively and in accordance with the law; to present information about the developments to the public in a timely manner.
The Public Defender appeals to the leaders of all political parties and their supporters to refrain from inciting and initiating any kind of violence and to facilitate the conduct of processes in a peaceful and healthy environment.