Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Խոշտանգումների դեմ հանձնաժողովի (CPT) գործադիր քարտուղարի հետ
2022 թվականի հունվարի 26-ին, Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան Ստրասբուրգում հանդիպել է՝ Խոշտանգումների կանխարգելման հանձնաժողովի (CPT) գործադիր քարտուղար Ռեջի Բրիլատի հետ։
Ժողովրդական պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել հանձնաժողովին, անցյալ տարի Վրաստան կատարած այցի համար, ինչը, ըստ Ժողովրդական պաշտպանի, զգալիորեն նպաստել է Վրաստանի իշխանությունների հետաքրքրությանը, երկրի քրեակատարողական հիմնարկներում առկա խնդիրների նկատմամբ։
Նինո Լոմջարիան Ռեջի Բրիլատին ներկայացրել է Ժողովրդական պաշտպանի մանդատը և խոսել փակ հաստատություններում առկա մարտահրավերների մասին։ Նա նաև տեղեկատվություն է տրամադրել Միխեիլ Սաակաշվիլիի առողջական վիճակին հետևելու համար ստեղծված բժշկական խորհրդի գործունեության մասին։
Հանդիպմանը Ժողովրդական պաշտպանը քննարկել է օկուպացված տարածքներում ձերբակալված անձանց վիճակը, կարևորել դիտորդական առաքելությունը և Խոշտանգումների կանխարգելման հանձնաժողովին խնդրել է Վրաստանի օկուպացված տարածքներում փակ հիմնարկների մոնիտորինգի հարցը դնել օրակարգում:
Նա խոսել է նաև պետական տեսուչի գրասենյակի փակման մանրամասների մասին և նշել, որ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն արդեն դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ ինստիտուտի վերացնելու որոշումը հակասահմանադրական ճանաչելու պահանջով։
Ժողովրդական պաշտպանը Խոշտանգումների կանխարգելման հանձնաժողովի անդամներին հրավիրել է Վրաստան, փակ հաստատություններում առկա մարտահրավերները միասնական ձևաչափով քննարկելու նպատակով։

On January 26, 2022, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Régis Brillat, Executive Secretary of the Committee against Torture (CPT), in Strasbourg.
The Public Defender thanked the Committee for paying a visit to Georgia last year, which, according to her, significantly raised the interest of the Georgian authorities in the problems existing in the country's penitentiary establishments.
Nino Lomjaria briefed Régis Brillat on the mandate of the Public Defender and spoke about the challenges existing in closed institutions, as well as the activities of the medical council set up by the Public Defender to monitor Mikheil Saakashvili's health condition.
The Public Defender reviewed the situation of persons detained in the occupied territories, stressed the importance of the monitoring mission and asked the Committee for the Prevention of Torture to put the issue of the monitoring of closed facilitis in the occupied territories of Georgia on the agenda.
She also spoke about the details of the abolition of the State Inspector’s Office, noting that the Public Defender’s Office has already applied to the Constitutional Court with a request to declare the abolition unconstitutional.
The Public Defender invited members of the Committee for the Prevention of Torture to Georgia in order to discuss the challenges existing in closed establishments in a joint format.