Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է հավաքի մասնակիցների համար վրան տեղադրելու սահմանափակման փաստին
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն արձագանքում է այն փաստին, որ շրջակա միջավայրի և գյուղատնտեսության նախարարության մոտ ընթացիկ ակցիայի ժամանակ իրավապահները սահմանափակել են վրանների տեղադրումը նախարարության բակում և դրանից դուրս։ Հանրահավաքի մասնակիցները կարող էին միայն բակից դուրս փոքրիկ վրան տեղադրել և այն պոլիեթիլենով ծածկել՝ անձրեւից պաշտպանվելու համար։ Գիշերը իրավապահները ցույցի մասնակիցներին թույլ չեն տվել ծածկոցով ծածկել ցելոֆանապատ հատվածը։
Ժողովրդական պաշտպանը, հիմք ընդունելով Վրաստանի սահմանադրական, ընդհանուր դատարանների և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի սահմանումները, ընդգծված նշում է, որ արտահայտման ձևերը ներառում են վրանների և այլ տեսակի շինությունների տեղադրման հնարավորությունը։ Հանդիպման մասնակիցներին երաշխավորվում է տարածքի այն հատվածում և այն ձևով, որը նրանք նպատակահարմար են համարում հրապարակավ և խաղաղ ճանապարհով արտահայտելու իրենց կարծիքը։ Բացի այդ, կարելի է կարծիք հայտնել ոչ միայն խոսելով կամ հայտարարություններով, այլ նաև անձայն ձևով կամ ժամանակավոր շինություններ (այդ թվում՝ վրան) կառուցելով, եթե դա չի հակասում գործող օրենսդրությանը։
Հարկ է նշել, որ բողոքի ինտենսիվ ձևով արտահայտելը հաճախ միակ կամ ամենաարդյունավետ միջոցն է կառավարության և/կամ հասարակության ուշադրությունը գրավելու համար: Հասարակական վայրում ցանկացած հավաք կարող է հանգեցնել կյանքի սովորական ռիթմի որոշակի խաթարման, սակայն այս փաստն ինքնին չի արդարացնում իրավունքին միջամտելը։ Հետեւաբար, երբ խաղաղ հավաք է լինում, պետությունը պետք է որոշակի հանդուրժողականություն դրսեւորի դրա նկատմամբ։ Հավաքների անցկացման վայրի վերաբերյալ պետք է ընդգծել, որ ցանկացած որոշում պետք է հիմնված լինի հաստատությունների պատշաճ գործունեության և յուրաքանչյուր անհատի համար օրենքով երաշխավորված հավաքների ազատության միջև արդար հավասարակշռության վրա, և նման սահմանափակումները չպետք է ունենան ընդհանուր բնույթ: Կարևոր է, որ որոշում կայացնելիս պատասխանատու գերատեսչությունները հաշվի առնեն բողոքի ակցիայի ընթացքի հետ կապված հանգամանքները (այդ թվում՝ նախարարության շենքի գտնվելու վայրը, տարածքի չափը, բնակլիմայական պայմանները) և առկա հանրային շահը։
Նշենք, որ հանրահավաքի մասնակիցների խոսքով, իրենց ոչ ոք չի բացատրել, թե կոնկրետ որն է հավաքների իրավունքին միջամտելու հիմքը։ Անգամ Ժողովրդական պաշտպանը չգիտի, թե ինչ հիմքով են արգելում հանդիպման մասնակիցներին վրանները խփել նախարարության բակում և դրանից դուրս գտնվող տարածքում: Նաև անհասկանալի է, թե ինչու նրանց թույլ չեն տվել օգտագործել վանդակը։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ կոչ է անում Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարությանը և շրջակա միջավայրի պահպանության և գյուղատնտեսության նախարարություններին ապահովել նախարարության տարածքին հարակից անձանց խաղաղ հավաքների ազատությունը և չկիրառել մարդու իրավունքներով չնախատեսված սահմանափակումներ։

Public Defender Echoes Restriction of Placement of Tent by Protesters
The Public Defender of Georgia echoes the incident when law enforcement officers prevented participants in a rally ongoing in front of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture from putting up a tent in the yard or vicinity of the Ministry. The participants in the rally could only place a small tent outside the yard and cover it with cellophane to protect themselves from the rain. At night, law enforcement officers did not allow the participants in the rally to cover the cellophane part of the tent with a blanket.
The Public Defender, based on the explanations of the Constitutional Court of Georgia, common courts of Georgia and the European Court of Human Rights, emphatically points out that forms of expression include the possibility of erecting tents and other types of constructions. Participants in the assembly have a guaranteed right to publicly and peacefully express their opinion in the part of the territory and in the form they consider appropriate. In addition, it is allowed to express opinion not only by talking or making statements, but also by silent form or by erecting temporary constructions (including a tent), if this does not contradict the legislation in force.
It should be noted that expressing protest in an intense form is often the only or most effective way to attract the attention of the authorities and/or the public. Any assembly in a public place may cause a certain level of disruption to ordinary life, however, this cannot justify interference with the right. Therefore, when there is a peaceful assembly, the State should show a certain degree of tolerance towards it. As for the place of the assembly, it should be emphasized that any decision should be based on a fair balance between the proper functioning of institutions and the freedom of assembly guaranteed for each individual by law, and such restrictions should not be blanket in nature. When making a decision, it is important to ensure that the responsible agencies take into account the circumstances related to the assembly (including the location of the building of the Ministry, the size of the territory, climatic conditions) and the public interest.
It should be noted that according to the participants in the rally, no one has informed them of the specific grounds for interfering with their right to assembly. Even the Public Defender does not know on what grounds the participants in the assembly were restricted from placing their tents in the yard of the Ministry or in the vicinity of it; it is also not clear why they were not allowed to use a blanket.
The Public Defender of Georgia once again calls upon the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia to ensure the freedom of peaceful assembly of persons protesting near the premises of the Ministry and not to impose restrictions not provided for by human rights standards.