Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է «Քարթլի» առողջարանում բնակվող հարկադիր վերաբնակների հետ
2022 թվականի հունվարի 17-ին, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է «Քարթլի» առողջարանում բնակեցված հարկադիր վերաբնակների հետ և տեղում լսել նրանց խնդիրների մասին։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը երկար ժամանակ ուսումնասիրում է փախստականների հիմնախնդիրները և մի շարք հանձնարարականներ է տվել իրավական վիճակը բարելավելու համար։ Ժողովրդական պաշտպանի հանձնարարականն է՝ նախ և առաջ բավարարել «փլուզվող» կարգավիճակ ունեցող օբյեկտներում ապրող ընտանիքների պահանջները։ Ինչպես հայտնի է, «Քարթլի» առողջարանը փլուզվող օբյեկտ է, և երկրում կա մոտ 90 պաշտոնապես փլուզվող այլ օբյեկտ, որտեղ բնակվում են հարկադիր վերաբնակներ։
«Քարթլի» առողջարանում բնակվող հարկադիր վերաբնակները Ժողովրդական պաշտպանի հետ զրույցում ասել են, որ փորձել են օգտվել առաջարկից և համապատասխան բնակարան գտնել, սակայն սահմանված սահմաններում հարմար բնակարաններ չեն գտել։ Ժողովրդական պաշտպանի հետ զրուցելիս հարկադիր վերաբնակները ևս մեկ անգամ մտավախություն հայտնեցին վարձով օգտվելու դեպքում դրա դադարեցման կապակցությամբ։ Շենքում կենցաղային պայմաններն օրեցօր վատանում են, ինչը թույլ չի տալիս տեղահանված ընտանիքներին սպասել գործակալության կողմից գնված բնակարանների կառուցմանը։
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները, Ժողովրդական պաշտպանը գտնում է, որ քանի որ շինությունը վտանգավոր է բնակության համար, այդ թվում՝ շենքում բնակվում են անչափահասներ, կարևոր է, որ պետությունը նպատակաուղղված բանակցություններ վարի հարկադիր վերաբնակների ընտանիքների հետ, լսի բնակելի տարածք որոնելու գործընթացում գոյություն ունեցող խոչընդոտների մասին և վարձից օգտվելու դեպքում դրա դադարեցման մասին արտահայտված մտահոգությունը, արձագանքի հնարավոր ռիսկերին, որպեսզի հնարավոր լինի շուտափույթ կերպով տեղահանված ընտանիքներին անվտանգ վայրում տեղավորումը:
Բացի այդ, Ժողովրդական պաշտպանը պատրաստ է հանդես գալ որպես միջնորդ նախարարության և հարկադիր վերաբնակների միջև, ինչի կապակցությամբ պաշտոնապես դիմելու է համապատասխան մարմիններին։

Public Defender Meets with IDPs Living in Kartli Sanatorium
On January 17, 2022, the Public Defender of Georgia met with IDPs living in Kartli sanatorium and listened to their problems.
The Public Defender’s Office has been studying IDP issues for a long time and has issued a number of recommendations to improve their rights situation. The Public Defender’s recommendation is to first and foremost satisfy the families living in unsafe facilities. As it is known, the Kartli sanatorium is a building at risk of being ruined and there are about 90 other buildings officially at risk of being ruined, where IDPs live.
The IDPs living in Kartli told the Public Defender that they tried to accept the offer made by the State and to find suitable housing themselves, but they could not find suitable apartments within the established limits. The IDPs, while talking to the Public Defender, once again expressed their fear that in case of accepting the alternative of a rented apartment, the State might suspend the funding for the rents. The living conditions in the building are getting worse day by day, which does not allow families to wait for the construction of apartments purchased by the State Agency.
In view of the above circumstances, the Public Defender considers that since the facility is dangerous to live in, including for minors living in the building, it is important for the State to conduct result-oriented negotiations with internally displaced families, to hear about the obstacles in the process of searching for housing and their fears regarding rents, as well as to prevent risks and ensure the resettlement of IDPs in a safe place as soon as possible.
In addition, the Public Defender is ready to act as a mediator between the Ministry and IDPs, and will formally address the relevant bodies in this regard.