Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է Գիորգի Ահոբաձեի արդարացմանը
Ժողովրդական պաշտպանը ողջունում է Թբիլիսիի քաղաքային դատարանի կողմից 2025 թվականի օգոստոսի 6-ին Գիորգի Ախոբաձեի արդարացման որոշումը։
2025 թվականի մարտի 24-ին Ժողովրդական պաշտպանը դատարանին է ներկայացրել այս գործով դատարանի ընկերոջ (Amicus Curiae) համառոտագիր՝ ընդգծելով չեզոք ապացույցների կարևորությունը։
Դատարանի ընկերոջ համառոտագրում քննարկվել են սահմանադրական և միջազգային մարդու իրավունքների չափանիշները, որոնց համաձայն՝ անձնական խուզարկության ժամանակ չեզոք ապացույցների ստեղծումն ու ձեռքբերումը կարևոր է անձին պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Այն դեպքերում, երբ ոստիկանության աշխատակիցներն ունեն չեզոք ապացույցներ, այդ թվում՝ տեսագրություններ, ձեռք բերելու հնարավորություն, բայց դա չեն անում, և մեղադրանքը հիմնականում հիմնված է միայն ոստիկանների ցուցմունքների վրա, սա չի կարող համարվել մարդու իրավունքներին համապատասխանող գործելակերպ։
Ժողովրդական պաշտպանը հույս ունի, որ Գիորգի Ախոբաձեի արդարացումը դրական ազդեցություն կունենա ոստիկանության կողմից չեզոք ապացույցներ ձեռք բերելու պարտավորության սահմանման և ճիշտ դատական պրակտիկայի զարգացման վրա։

The Public Defender welcomes the acquittal of Giorgi Akhobadze by the Tbilisi City Court on August 6, 2025.
On March 24, 2025, the Public Defender submitted an amicus curiae brief to the court in the mentioned case, emphasizing the importance of neutral evidence.
The amicus curiae brief discussed constitutional and international human rights standards, according to which the creation and acquisition of neutral evidence during a body search is essential for holding a person accountable.
In cases where police officers have the opportunity to obtain neutral evidence, including video recordings, and do not do so, and the charges are essentially based only on the police officers' testimonies, this cannot be considered a practice consistent with human rights.
The Public Defender hopes that the acquittal of Giorgi Ahobadze will have a positive impact on establishing the obligation of the police to obtain neutral evidence and on developing sound judicial practice.