Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Բորջոմի գործարանի գործադուլ անող աշխատակիցների հետ
2022 թվականի հունիսի 9-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան, այցելել է Բորժոմի և հանդիպել «IDS Բորժոմի Վրաստան»-ին պատկանող երկու շշալցման գործարանների գործադուլավոր աշխատակիցների հետ։
Հանդիպմանը ցուցարարները խոսեցին պայմանագրի պայմանների վատթարացման, աշխատավարձերի կրճատման, աշխատանքից ազատված աշխատակիցների մասին և, ի թիվս այլ հարցերի, Ժողովրդական պաշտպանին տրամադրեցին տեղեկատվություն, որտեղ հնարավոր է ի հայտ գան խտրականության նշաններ։ Մասնավորապես, ըստ ցուցարարների, ընկերությունը աշխատավարձ է վճարել միայն առաջարկվող պայմանագրերը կնքած աշխատակիցներին, իսկ նրանց, ովքեր չեն համաձայնել աշխատանքային պայմանների վատթարացմանը, ընկերությունը հրաժարվում է վճարել արդեն իսկ կատարված աշխատանքի համար։ Խոսում են նաև ճնշումների ու ահաբեկման փաստերի մասին։ Ժողովրդական պաշտպանը աջակցություն է հայտնել աշխատակիցներին և խոստացել արդյունավետ հետաքննել ենթադրյալ խտրական հարցերը։
«Այս ընկերությունում աշխատանքն իրենց եկամտի միակ աղբյուրն է և այդ մարդիկ մնում են բացարձակապես առանց աշխատավարձի։ Բացի այդ, նրանցից շատերը բանկային վարկերը չվճարելու պատճառով հայտնվել են անօթևան դառնալու վտանգի տակ։
Ճիշտ է, վեճն ընթանում է գործատուի և աշխատողների միջև, խնդիրն այնքան է մեծացել՝ առնչվել է մինչև 400 հոգու, որ այն դուրս է եկել մասնավոր իրավահարաբերությունների շրջանակներից և անպայման պետք է դառնա պետության քննարկման առարկա: Պետությունը պետք է միջնորդության միջոցով գտնի լավագույն լուծումը, և մենք ակտիվորեն ներգրավված կլինենք այս գործընթացում»,- ասել է Ժողովրդական պաշտպանը։

On June 9, 2022, Public Defender Nino Lomjaria arrived in Borjomi and met with the employees of two bottling factories owned by IDS Borjomi Georgia, who have gone on strike.
The strikers talked about the deteriorated terms of contract, reduced salaries, dismissed employees and cases containing signs of alleged discrimination. In particular, according to them, the company paid salaries only to those who signed new contracts, while the employees who did not accept the deteriorated working conditions cannot receive their payments for the work already performed. They also talked about the cases of pressure and intimidation. The Public Defender expressed support to the employees and promised to effectively examine the alleged discriminatory problems.
"Employment in this company is the only source of income for these people and they will remain completely penniless without their salaries. In addition, many of them are at risk of losing their houses due to failure to repay bank loans.
It is true that the dispute is going on between the employer and employees, but the problem has become so large-scale - affecting up to 400 people - that it went beyond the framework of a private legal relationship and should definitely become a subject of state dispute. The State should mediate to find the best solution and we will be actively involved in this process," the Public Defender said.