Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը Սոցիալական իրավունքների եվրոպական կոմիտեին ներկայացրել է պետական զեկույցի վերաբերյալ իր մեկնաբանությունները
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը Եվրոպական սոցիալական իրավունքների կոմիտեին ներկայացրել է մեկնաբանություններ՝ Եվրոպական սոցիալական խարտիայում ամրագրված աշխատանքային իրավունքների վերաբերյալ պետության զեկույցի վերաբերյալ։
Ժողովրդական պաշտպանի կողմից ուղարկված փաստաթուղթը ներկայացնում է այլընտրանքային գնահատականներ՝ օրական և շաբաթական ողջամիտ աշխատանքային ժամերի, արդար վարձատրության, կազմակերպվածության, կոլեկտիվ բանակցությունների և գործադուլի իրավունքի իրականացման վիճակի վերաբերյալ։
Միևնույն ժամանակ, կոմիտեին ներկայացված մեկնաբանություններում Ժողովրդական պաշտպանը գնահատել է նաև պետության կողմից այդ իրավունքների արդյունավետ իրականացման համար ձեռնարկված միջոցառումները։
Եվրոպական սոցիալական խարտիան Եվրոպայի խորհրդի պայմանագիր է, որը երաշխավորում է հիմնարար սոցիալական և տնտեսական իրավունքները։ Խարտիայում նախատեսված իրավունքները վերաբերում են յուրաքանչյուր անձի իր առօրյա կյանքում և կապված են զբաղվածության, բնակարանի, առողջապահության, կրթության, սոցիալական պաշտպանության և բարեկեցության հետ։

Public Defender of Georgia Submits Comments to European Committee of Social Rights relating to State Report
The Public Defender of Georgia submitted comments to the European Committee of Social Rights on the State report on the labour rights enshrined in the European Social Charter.
The document sent by the Public Defender presents alternative assessments of the realization of the rights to reasonable daily and weekly working hours, fair remuneration, organization, collective bargaining and strike.
At the same time, in the comments submitted to the Committee, the Public Defender also assessed the measures taken by the State for the effective implementation of the above rights.
The European Social Charter is a treaty of the Council of Europe that guarantees fundamental social and economic rights. The rights provided for in the Charter concern every person in their daily lives and are related to employment, housing, health, education, social protection and well-being.