Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Սահմանադրական դատարան և պահանջել հակասահմանադրական ճանաչել՝ «Ընդհանուր դատարանների մասին» օրգանական օրենքի դրույթները
2022 թվականի ապրիլի 21-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը սահմանադրական բողոք է ներկայացրել Վրաստանի Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով հակասահմանադրական ճանաչել դրույթները, որոնք Վրաստանի խորհրդարանի կողմից արագացված և ոչ թափանցիկ ընթացակարգով ընդունվել են 2021 թվականի դեկտեմբերին:
2021 թվականի դեկտեմբերի փոփոխություններով, քառապատկվել է դատավորների հարկադիր գործուղումների թիվը այլ դատարաններ և վերացվել է վերաքննիչ դատարանի դատավորների ստորին ատյաններ գործուղումների արգելքը. Նաև դատավորների կարգապահական պատասխանատվության գործընթացում հնարավորություն է ստեղծվել դատավորներին հեռացնել գործից, ինչը թույլ է տալիս դատավորին անհապաղ դադարեցնել իր լիազորությունները։ Վիճահարույց փոփոխությունները նաև նոր երկիմաստ հիմք են ստեղծել դատավորների կարգապահական պատասխանատվության համար և վատթարացրել առաջին և երկրորդ ատյանի դատարաններում դատավորների նշանակման համակարգը։
Մեր գնահատմամբ, վիճարկվող նորմերը հակասում են պետական ​​պաշտոններ զբաղեցնելու սահմանադրական իրավունքին և միևնույն ժամանակ խախտում են անձանց արդար դատաքննության իրավունքը։ Սահմանադրական պահանջի հետ մեկտեղ միջնորդել ենք վիճարկվող նորմատիվ ակտը կասեցնելու վերաբերյալ։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն այս սահմանադրական պահանջով նպատակ ունի աջակցել անհատ դատավորների մասնագիտական ​​ազատությանը։ Բազմաթիվ ուսումնասիրություններ հաստատում են, որ Վրաստանում դատական ​​համակարգի գլխավոր մարտահրավերը դատարանի ներսում՝ Արդարադատության բարձրագույն խորհրդում կենտրոնացված իշխանության ավելորդ ուժն է։ Այս առումով 2021 թվականի դեկտեմբերի փոփոխությունները սրեցին իրավիճակը, և սահմանադրական պահանջի նպատակն է ուժեղացնել անհատ դատավորի դերը և նվազեցնել նրանց վրա ազդեցության լծակները։
Դատական ​​համակարգի անկախությունն ու արդյունավետ գործունեությունը Վրաստանի եվրոպական ապագայի կարևոր նախապայմանն է։ Մեր կողմից բողոքարկված ակտերը պետք է կասեցվեն և չեղարկվեն, որպեսզի Վրաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությունն իրական լինի և այս առումով խոչընդոտներ չստեղծեն Եվրամիությանը անդամակցության ճանապարհին։

Public Defender of Georgia Applies to Constitutional Court to Declare Provisions of Organic Law on Common Courts Unconstitutional
On April 21, 2022, the Public Defender of Georgia filed a constitutional lawsuit with the Constitutional Court of Georgia, requesting the declaration of the provisions adopted by the Parliament of Georgia by an expedited and non-transparent procedure in December 2021 unconstitutional.
According to the December 2021 amendments, the period of involuntary transfer of judges to other courts has increased by four times and the ban on transfer of judges of the Court of Appeal to lower courts has been lifted; In addition, it has become possible to recuse a judge from a case during the process of disciplinary liability, which allows immediate suspension of the judge from his/her powers. The controversial amendments also provide for new ambiguous grounds for imposing disciplinary liability on judges and worsen the system of appointing judges to the courts of first and second instances.
In our estimation, the disputed norms contradict the constitutional right to hold public office and at the same time violate the right to a fair trial. Along with the constitutional lawsuit, we have filed a motion to suspend the disputed normative act.
With the above-mentioned constitutional lawsuit, the Public Defender of Georgia aims to support professional freedom of individual judges. Numerous studies prove that the main challenge of the judiciary of Georgia is the excess power concentrated within the court, in the High Council of Justice. The December 2021 amendments have exacerbated the situation in this regard and the purpose of the constitutional lawsuit is to strengthen the role of individual judges and to reduce levers of influence over them.
The independence and effective functioning of the judiciary is an important precondition for Georgia's European future. The acts appealed by us need to be suspended and repealed in order to ensure that the protection of human rights is real in Georgia and no obstacles are created on the path to EU membership in this regard.