Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը փլուզվող շենքում հարկադիր վերաբնակի ինքնասպանության վերաբերյալ
Ժողովրդական պաշտպանն իր վիշտն է հայտնում Թբիլիսիիում, Ծովի թաղամասի բնակավայրում, նախկին առողջարան «Քարթլի»-ի շենքում բնակվող հարկադիր վերաբնակ տղամարդու ինքնասպանության կապակցությամբ և իր ցավակցությունը հայտնում մահացածի ընտանիքի անդամներին և հարազատներին։
Ժողովրդական պաշտպանը հարկադիր վերաբնակների իրավական կարգավիճակն ուսումնասիրելիս միշտ հատուկ ուշադրություն է դարձնում, այսպես կոչված փլուզվող օբյեկտներում բնակվող ընտանիքներին և պահանջում է նրանց ժամանակին տեղափոխումը նման շենքերից: Գործող օրենսդրության համաձայն՝ փախստականների երկարաժամկետ տեղավորումը հիմնված է որոշակի չափանիշների վրա հիմնված բալային համակարգի վրա: Բացառություն է կազմում փորձաքննական եզրակացությամբ հաստատված փլուզվող օբյեկտում ապրելը, որի ընթացքում տեղահանվածների վերաբնակեցումը հնարավոր է առանց բալային համակարգի առաջնահերթության։ Չնայած այս դրույթին, ցավալի է, որ բազմաթիվ հարկադիր վերաբնակների ընտանիքներ դեռ պետք է ապրեն նմանատիպ պայմաններում: Մեզ հասանելի վերջին տվյալների համաձայն՝ երկրում կա կյանքի և առողջության համար վտանգավոր մինչև 90 օբյեկտ։ Նշենք նաև, որ Փախստականների, էկոմիգրանտների և կենսապահովման գործակալությունը շենքերի կայունությունը սեփական նախաձեռնությամբ չի ստուգում, ինչի պատճառով դրանց թիվն էլ ավելի շատ կարող է լինել։
Ժողովրդական պաշտպանը վերջին տարիներին ուսումնասիրել է նախկին «Քարթլի» առողջարանի շենքում բնակվող հարկադիր վերաբնակների իրավական կարգավիճակը և պարզել, որ ՀԻԻԱ Փախստականների, էկոմիգրանտների և կենսապահովման գործակալությունը անհիմն կերպով հրաժարվել է ստուգել շենքի տեխնիկական կայունությունը (անցկացնել համապատասխան փորձաքննություն): Արդյունքում՝ 2020 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ժողովրդական պաշտպանը գործակալությանը ներկայացրել է առաջարկություն՝ խնդրելով շենքի տեխնիկական կայունության զննում։ Առկա փորձագիտական ​​եզրակացությունը հաստատում է շենքում կյանքի և առողջության համար մեծ վտանգ ներկայացնող միջավայրի առկայությունը:
Մեր տեղեկություններով՝ այս փուլում նախկին «Քարթլի» առողջարանում բնակվող հարկադիր վերաբնակները վարչական խոստում են ստացել՝ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում երկարաժամկետ բնակարանով ապահովելու համար։ Վերջերս շենքի մուտքերից մեկի առաստաղը փլուզվեց, ինչն էլ ավելի վատթարացրեց իրավիճակը և հարկադրեց հարկադիր վերաբնակների բողոքի ակցիաները՝ անհապաղ երկարաժամկետ բնակարան ապահովելու համար։ Այս հանգամանքը կապում են նաև Փախստական տղամարդու ինքնասպանության փաստի հետ։
Գործակալության կողմից տրամադրված տեղեկությամբ, փախստականներին առաջարկվել են բնակարանով ապահովման մի քանի տարբերակներ. Ժամանակավոր վարձավճարով ապահովում (Տեղական գամգեոբայի հետ միասին), փախստականի կողմից որոնված բնակարանի գնում (մայրաքաղաքում բնակելի տարածքի արժեքը 1 քմ. համարժեք է 550 դոլարին ազգային արժույթով, բնակարանի մակերեսը որոշվում է ընտանիքի անդամների չափով) կամ պետության կողմից գնված բնակարանների շինարարության գործընթացի ավարտին սպասել: Փախստականները համաձայն չեն առաջարկների հետ, այդ թվում՝ անվստահություն հայտնելով երկարաժամկետ վերաբնակեցումից առաջ վարձավճար տրամադրելու այլընտրանքի նկատմամբ։ Մասնավորապես, մտավախություն ունեն, որ որոշակի ժամկետից հետո վարձակալության տրամադրումը կդադարեցվի։
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում ՀԻԻԱ Փախստականների, էկոմիգրանտների և կենսապահովման գործակալությանը, նախկին «Քարթլի» առողջարանում բնակվող հարկադիր վերաբնակներին տրամադրել անհատական ​​տեղեկատվություն առաջարկների և դրանց իրականացման կոնկրետ ժամկետների մասին։ Նաև առավելագույնս օգտագործել նրա տրամադրության տակ գտնվող բոլոր լծակները, կյանքի և առողջության համար ավելացած վտանգ պարունակող այսպես կոչված փլուզվող օբյեկտից փախստականներին կարճ ժամանակահատվածում վերաբնակեցնելու գործընթացի նկատմամբ վստահությունը բարձրացնելու համար, եթե փախստականն ընտրի վարձակալության այլընտրանքային երկարաժամկետ կացարան, ապա վարչական խոստում տալ՝ նախքան բնակելի տարածքի փոխանցումը/գնելը ընտանիքներին վարձով ապահովելու անխափան ապահովելու կապակցությամբ:
Նաև Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ կոչ է անում ՀԻԻԱ Փախստականների, էկոմիգրանտների և կենսապահովման գործակալությանը փախստականների վերաբնակեցման գործընթացում առավելագույն առաջնահերթություն տալ այսպես կոչված փլուզվող օբյեկտներում բնակվող փախստականների վերաբնակեցմանը, սարսափելի հետևանքներից խուսափելու համար:

Public Defender’s Statement on Suicide of IDP in Unsustainable Building
The Public Defender expresses her condolences over the suicide of an IDP living in the building of former sanatorium "Kartli" in the settlement of the Sea District in Tbilisi and offers her sympathy to the family members and relatives of the deceased.
When studying the rights situation of IDPs, the Public Defender always pays special attention to the families living in the so-called dilapidated buildings and requests their timely resettlement from such buildings. According to legislation, long-term resettlement of IDPs relies on a scoring system based on certain criteria. Exceptions to this rule are the buildings that are proved to be ruining by an expert report, which makes the resettlement of IDPs possible without points system, as a priority. Despite this provision, it is unfortunate that many internally displaced families still have to live in similar conditions. According to the latest data available to us, there are up to 90 facilities threatening life and health in the country. It should also be noted that the Agency for Refugees, Eco-Migrants and Livelihoods does not check the sustainability of buildings on its own initiative, which is why their number may be even higher.
In recent years, the Public Defender examined the rights situation of IDPs living in the former sanatorium building Kartli and found that the Agency for Refugees, Eco-Migrants and Livelihoods unreasonably refused to check the technical sustainability of the building (to conduct the relevant inspection). As a result, on December 21, 2020, the Public Defender addressed the Agency with a recommendation and requested a technical sustainability inspection of the building. The expert opinion confirms the existence of an environment that poses an increased risk to life and health.
According to our information, at this stage, the IDPs living in Kartli building have received an administrative promise to be provided with long-term housing as soon as possible. Recently, part of the ceiling in the building entrance collapsed, which worsened the situation and pushed the IDPs to hold protests to demand the immediate provision of long-term housing. They connect this circumstance with the suicide of the IDP.
According to the Agency, IDPs were offered several housing options: temporary rent (along with the local government), purchase of a house selected by an IDP (1 m2 of living space in the capital is equivalent to $ 550 in national currency, while the apartment area is determined according to th number of family members), or waiting for the completion of the construction of apartments purchased by the State. IDPs do not accept the offers, expressing distrust of the alternative of providing rent before long-term resettlement. In particular, they fear that the rental provision will be terminated after a certain period.
Due to the current situation, the Public Defender of Georgia calls on the Agency for Refugees, Eco-Migrants and Livelihoods - to provide IDPs living in the former sanatorium building Kartli with individual information about the offers and the specific deadlines for their implementation, as well as to use all the levers at its disposal to resettle IDPs from the demolishing facilities containing an increased risk to life and health as soon as possible, and in order to increase the IDPs' confidence in the process, in case they choose a rent alternative before long-term accommodation, to issue an administrative promise to provide families with rent before the provision of long-term housing.
At the same time, the Public Defender of Georgia once again calls on the Agency for IDPs, Eco-Migrants and Livelihoods to prioritize the resettlement of IDPs living in the demolishing facilities in order to avoid dire consequences.