Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը լայնածավալ գաղտնի հսկողության վերաբերյալ
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն արձագանքում է 2022 թվականի սեպտեմբերի 17-ին՝ «Պիրվելի» հեռուստաընկերության եթերում լայնածավալ գաղտնի հսկողության և գաղտնալսման մասին լուրերին։ Հրապարակված տեղեկատվությունը ներառում էր տարբեր քաղաքական գործիչների գաղտնալսման ու տեղաշարժի մասին տեսա, աուդիո և գրավոր նյութեր, փակ խմբերից ստացված տեղեկություններ, որոնք իբր ձեռք են բերել Պետական ​​անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչները։
Նախ ուզում ենք նշել, որ ձայնագրության հրապարակումից 3 օր անց էլ Պետական ​​անվտանգության ծառայությունը հայտարարություն չի տարածել և չի հերքել, որ ձայնագրության մեջ նշված անձինք իրենց համակարգում չեն աշխատում։ Նշվածն ավելի արժանահավատություն է հաղորդում լրագրողների հայտարարած տեղեկատվությանը։
Պետական ​​զանգվածային անօրինական հսկողության պայմաններում անհնար է դառնում մարդու իրավունքների իրացումը։ Ազատ ընտրությունների անցկացում, արդար դատարանների առկայություն, անկախ ինստիտուտների գործարկում, ակտիվիստների համար քաղաքացիական տարածք և այլ իրավունքների ազատ օգտագործում՝ այս ամենը բացառվում է, երբ նկատվում է անձնական կյանքի հսկողության նման մասշտաբ։
Սյուժեի մեջ ներկայացված անձնական կյանքի լայնածավալ և տոտալ վերահսկողության օրինական նպատակը չի կարող գոյություն ունենալ և արդարացվել պետական ​​կամ հասարակական որևէ նպատակով։ Առանձին-առանձին հարկ է նշել պետական ​​մարմինների ներկայացուցիչների քաղաքականացվածության մասշտաբները, որոնք հստակորեն մատնանշվում են տարածված գրառումներում, և պետության ներկայացուցիչն իրեն նույնացնում է կոնկրետ քաղաքական կուսակցության հետ։
Վրաստանում գործող հասարակական կազմակերպությունները և Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը բազմիցս նշել են, որ Վրաստանում անձնական կյանքի պաշտպանության մոնիտորինգի մեխանիզմները բավարար չեն։ 2017 թվականին մենք դիմել ենք Սահմանադրական դատարան և պահանջել, որ բավարար երաշխիքների պատճառով գաղտնի հսկողությունը կարգավորող օրենսդրությունը հակասահմանադրական ճանաչվի։ Սահմանադրական դատարանը գործի քննությունն ավարտել է 2018 թվականի սկզբին և դրանից հետո որոշում չի կայացրել՝ դրանով իսկ չկատարելով Սահմանադրության գերակայությունը պաշտպանելու պարտականությունը։
Խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմները, ցավոք, այս ուղղությամբ նույնպես չեն աշխատում (դրանց անարդյունավետության մասին իր զեկույցներում խոսել է նաև պետական ​​տեսուչը)։ 2021 թվականի սեպտեմբերին հրապարակված գաղտնի գրառումների բացահայտումից հետո Ժողովրդական պաշտպանը միջնորդել է խորհրդարանական վերահսկողական մեխանիզմի շրջանակներում Պետական ​​անվտանգության ծառայության ղեկավարին հրավիրել խորհրդարան, ինչը չիրականացվեց։ Հակառակ դրան, 2021 թվականի դեկտեմբերին Վրաստանի խորհրդարանը վերացրեց անձնական տվյալների պաշտպանության համար պատասխանատու պետական ​​մարմինը և պաշտոնանկ արեց նրա ղեկավարին՝ դրանով իսկ ավելի թուլացնելով գաղտնիության վերահսկողության համակարգի արդյունավետությունը։
Ազգային մակարդակով ենթադրյալ ապօրինի գաղտնալսման գործի քննությունը դատախազության իրավասությունն է, ուստի ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում հնարավորինս սեղմ ժամկետներում իրականացնել արդյունավետ քննություն և բոլոր անձանց, ում իրավունքները խախտվել են ճանաչել որպես տուժող: Բացի այդ, անհրաժեշտ է, որ տվյալ գործի քննության ընթացքը լինի թափանցիկ և տեղեկատվությունը պրոակտիվ տրամադրվի հանրությանը։ Ցավալի է, որ դատախազությունը Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակին չի տրամադրել վերոհիշյալ քննության նյութերին հասանելիությունը։
Այնուամենայնիվ, անձնական կյանքի իրավունքն արդյունավետ պաշտպանելու համար Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում բոլոր համապատասխան անձանց առավելագույնս օգտագործել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու մեխանիզմը։
Միևնույն ժամանակ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին խնդրում ենք առաջնահերթորեն քննարկել Վրաստանից ուղարկված անձնական կյանքի մասին դիմումները, որոնք վերաբերում են գաղտնի հսկողությանը։

The Public Defender of Georgia echoes the story aired by Pirveli TV on September 17, 2022, relating to the large-scale secret surveillance and wiretapping. The TV story included video, audio and written materials obtained from closed groups concerning wiretapping and surveillance of movements of various politicians, which was allegedly carried out by the State Security Service.
First of all, we would like to point out that even 3 days after the release of the recordings, the State Security Service has not issued a statement or denied that the persons mentioned in the recordings are not working in their system, which makes the TV story more credible.
Under the conditions of mass illegal state surveillance-wiretapping, it becomes impossible to properly realize human rights. Such a scale of surveillance of private life excludes the possibility of holding free elections, functioning of independent institutions, enjoyment of fair trial, provision of civil space for activists and free realization of other rights.
There cannot be a legitimate goal of the large-scale and total control of private life shown in the TV story and it cannot be justified by any state or public purpose. The scale of politicization of the representatives of state bodies is worth mentioning separately, which could be clearly identified in the recordings, in which the representative of the state agency identified himself with a specific political party.
Non-governmental organizations and the Public Defender of Georgia have repeatedly pointed out that the monitoring mechanisms for the protection of private life are insufficient in Georgia. In 2017, we applied to the Constitutional Court and demanded that the legislation regulating secret surveillance be recognized as unconstitutional due to insufficient guarantees. The Constitutional Court completed the consideration of the case in early 2018, but it has not delivered a judgement yet, thereby it is not fulfilling its obligation to protect the supremacy of the constitution.
Unfortunately, the relevant parliamentary oversight mechanisms do not work either (the State Inspector has also referred to their inefficiency in her reports). After the disclosure of the secret recordings in September 2021, the Public Defender requested to summon the Head of the State Security Service to the Parliament within the framework of the parliamentary oversight mechanism, which has not been fulfilled. Contrary to this, in December 2021, the Parliament of Georgia abolished the state body responsible for personal data protection and dismissed its head, thereby further weakened the effectiveness of the privacy oversight system.
At the national level, the investigation of alleged illegal wiretapping is the competence of the Prosecutor's Office, and therefore, we once again call upon it to conduct an effective investigation, within the shortest possible time, and recognize all the persons whose rights were violated as victims. In addition, it is necessary that the course of the investigation of the given case be transparent and information be proactively provided to the public. It is a pity that the Prosecutor's Office did not give access to the materials of the aforementioned investigation to the Public Defender’s Office.
In order to effectively protect the right to private life, the Public Defender of Georgia calls on all relevant persons to make maximum use of the mechanism of appeal to the European Court of Human Rights.
At the same time, we ask the European Court of Human Rights to give priority consideration to the applications sent from Georgia relating to private life and secret surveillance.