Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը Կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի միջազգային օրվա կապակցությամբ
Նոյեմբերի 25-ը Կանանց նկատմամբ բռնության վերացման միջազգային օրն է, որի նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկությունը, ճանաչել առկա մարտահրավերները և նախանշել բռնության դեմ պայքարի ապագա ռազմավարությունները: Բացի այդ, այս օրը նշանավորում է գենդերային բռնության դեմ 16-օրյա համաշխարհային արշավի սկիզբը։
Անկախ օրենսդրական կամ ինստիտուցիոնալ փոփոխություններից, կանանց նկատմամբ բռնությունը և ընտանեկան բռնությունը Վրաստանում մնում են կարևոր մարտահրավեր։ Կանխարգելման, ժամանակին հայտնաբերման և դեպքերին արդյունավետ արձագանքելու ուղղությամբ դեռ շատ խնդիրներ կան։
Օրենսդրության մակարդակով խնդիր է մնում սեռական բռնության սահմանումը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելը։ Մասնավորապես՝ փոխելով բռնաբարության առկա սահմանումը և դրանում որոշել ազատ և կամավոր համաձայնության բաղադրիչը։ Մանկական ամուսնությունների և նշանադրության տեմպերը տագնապալի են: Ծառայությունների զարգացման գործակալության ներկայացրած վիճակագրության համաձայն՝ 2020 թվականին որպես անչափահաս ծնող գրանցվել է 479 աղջիկ, 2021 թվականին՝ 476, իսկ 2022 թվականի 6 ամսում 189 աղջիկ։
Ընտանեկան բռնության դեպքերի բարձր մակարդակը և կանխարգելման միջոցների բացակայությունը շարունակում են մնալ կարևոր մարտահրավեր։ Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության 2022 թվականի 9 ամիսների տվյալներով՝ ընտանեկան բռնության հնարավոր փաստերի վերաբերյալ 6520 խափանման միջոց է կիրառվել, 3064 փաստով հետաքննություն է սկսվել։ Տագնապալի է բռնության ծայրահեղ ձևերի, սպանությունների և կանանց սպանության փորձերի մասշտաբները, որոնք տարեցտարի նվազման միտումով չեն բնութագրվում։ Ժողովրդական պաշտպանին հասանելի պաշտոնական վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականի 10-րդ ամսում Վրաստանում գրանցվել է կանանց սպանության 18 դեպք, որից 11-ի դեպքում հայտնաբերվել է ընտանեկան հանցագործության նշան։ Շատ ավելի բարձր է սպանության փորձի ցուցանիշը, որտեղ 32 դեպքից 26-ը կատարվել է որպես ընտանեկան հանցագործություն։
Կանանց նկատմամբ և ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ պետական ​​գերատեսչությունների միջև համաձայնեցված և համակարգված աշխատանքը մնում է մարտահրավեր: Արդյունքում՝ գենդերային հիմքով հանցագործություններին պետության արձագանքն անարդյունավետ է։ Նշված մոտեցումը էապես թուլացնում է քրեական իրավունքի քաղաքականության իրականացումը գործնականում։
Կանանց տնտեսական անկախության աճն ուղղակիորեն կապված է բռնի միջավայրից հեռանալու հնարավորության հետ։ Այս գործընթացում անխուսափելիորեն կարևոր է բնակարանային ապահովության երկարաժամկետ աջակցությունը, աշխատանքի և մասնագիտական ​​ուսուցման հնարավորությունների զարգացումը և կանանց տնտեսական աջակցությունը: Բացի այդ, անհրաժեշտ է իրականացնել հանրային իրազեկման քարոզարշավներ և ինտեգրել իրավահավասարության սկզբունքները բոլոր տեսակի կրթության մեջ, ինչը հետագայում կերաշխավորի էական իրավահավասարությունը։
Ըստ այդմ, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Վրաստանի խորհրդարանին, կենտրոնական և տեղական իշխանություններին առաջնահերթություն տալ հետագա միջոցառումների իրականացմանը.
• Կատարելագործել սեռական բռնության վերաբերյալ օրենսդրությունը և, միջազգային չափանիշներին համապատասխան, սեռական բռնության սահմանումը հիմնել զոհի ազատ, իրական և կամավոր համաձայնության բացակայության վրա.
• Գենդերային իրավահավասարության խնդիրները պետք է ներառվեն կրթության բոլոր տեսակների մեջ և պետք է ծրագրվեն իրազեկման արշավներ՝ գենդերային իրավահավասարության և ընտանեկան բռնության հարցերի վերաբերյալ հանրային իրազեկվածությունը բարձրացնելու նպատակով.
• Հաստատել կանանց նկատմամբ և/կամ ընտանեկան բռնության զոհերի նույնականացման, նրանց պաշտպանության, օգնության և վերականգնման ազգային ուղղորդման ընթացակարգերի փաստաթուղթը.

Public Defender’s Statement on International Day for the Elimination of Violence against Women
November 25 is the International Day for the Elimination of Violence against Women, which aims to raise public awareness, recognize current challenges and outline future strategies to combat violence. In addition, this day marks the beginning of the 16-day global activism against gender-based violence.
Regardless of legislative and institutional changes, violence against women and domestic violence remain important challenges in Georgia. There are still many problems in terms of prevention, timely detection and effective response to the cases.
At the level of legislation, it remains problematic to bring the definition of sexual abuse in line with international standards, in particular, to change the existing definition of rape and to determine the component of free and voluntary consent. The rates of child marriage and engagement are alarming. According to the statistics produced by the Service Development Agency, 479 girls were registered as underage parents in 2020, 476 in 2021 and 189 in 6 months of 2022.
The high rate of domestic violence and the lack of prevention measures remain important challenges. According to the 9-month data of 2022 of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, 6,520 restraining orders were issued in relation to alleged domestic violence, while investigations were launched into 3,064 cases. The scale of extreme forms of violence, murders and attempted murders of women is alarming, which is not characterized by a decreasing trend from year to year. According to the official statistical data available to the Public Defender, 18 cases of murder of women were reported in Georgia in the 10 months of 2022, of which the elements of domestic crime were identified in 11 cases. The rate of attempted murder is much higher, where 26 out of 32 cases contained the elements of domestic crime.
Agreed and coordinated efforts among state agencies relating to the cases of violence against women and domestic violence remains a challenge. As a result, the State's response to gender-based crimes is ineffective. The mentioned approach significantly weakens the implementation of criminal law policy in practice.
Increased economic independence of women is directly related to their ability to leave a violent environment. Long-term housing support, development of opportunities for employment and vocational training, and economic support of women are inevitably important in this process. In addition, it is necessary to conduct public awareness campaigns and integrate the principles of equality into all types of education, which will further guarantee substantial equality.
Accordingly, the Public Defender of Georgia calls on the Parliament of Georgia, as well as the central and local authorities, to prioritize the implementation of the following measures:
• Improve sexual abuse legislation and ensure that, in accordance with international standards, the definition of sexual abuse is based on the absence of free, genuine and voluntary consent of the victim;
• Integrate gender equality issues into all types of education and plan awareness raising campaigns in order to raise public awareness of gender equality and domestic violence;
• Approve the document of national referral procedures for the identification, protection, assistance and rehabilitation of victims of violence against women and/or domestic violence;