Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը Հոմոֆոբիայի, տրանսֆոբիայի և բիֆոբիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա կապակցությամբ
2004 թվականից մայիսի 17-ը աշխարհի ավելի քան 130 երկրներում նշվում է որպես Հոմոֆոբիայի, տրանսֆոբիայի և բիֆոբիայի դեմ պայքարի միջազգային օր։
Չնայած առկա իրավական երաշխիքներին և մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներին, ԼԳԲՏ+ անձանց իրավական կարգավիճակը դեռևս լուրջ խնդիր է Վրաստանում, հատկապես առողջապահության, կրթության, աշխատանքի, հավաքների և հանրային տարածքում արտահայտվելու ազատության հասանելիությունը:
Հատկանշական է նաև, որ վերջին շրջանում հասարակական անձանց կողմից արված վիրավորական և ատելության արտահայտությունները խոչընդոտում են երկրում հավասար միջավայրի ձևավորմանը և նորացնում խտրականությունը։
Հենց ԼԳԲՏ+ անձանց արտահայտվելու ազատության համատեքստում, Վրաստանի դեմ քննվող գործերում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ընդգծում է իշխանությունների պարտավորությունը՝ օգտագործելու բոլոր հնարավոր միջոցները, օրինակ՝ հրապարակային հայտարարությունների միջոցով՝ առանց որևէ երկիմաստության, պաշտպանել հանդուրժողական, հաշտարար դիրքորոշում։
Իրավիճակը սրում է այն հանգամանքը, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության նպատակով մշակված պետական ​​քաղաքականության փաստաթղթերում ԼԳԲՏ+ խումբն ընդհանրապես հիշատակված չէ։
Ըստ այդմ, Ժողովրդական պաշտպանը մատնանշում է, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի բոլոր պատասխանատու գերատեսչությունները արդյունավետ կանխարգելիչ արձագանքեն ԼԳԲՏ+ անձանց իրավունքների խախտման փաստերին։

Public Defender’s Statement on International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia
May 17 has been marked as the International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia in more than 130 countries around the world since 2004.
Despite the existing legal guarantees and human rights protection mechanisms, the rights situation of LGBT+ people is still a serious problem in Georgia, especially access to health care, education, employment, freedom of assembly and expression in public space.
It is also significant that the insulting and hateful statements made by public persons in the recent period prevent the creation of an equal environment in the country and incite discrimination.
In the context of freedom of expression of LGBT+ persons, that the European Court of Human Rights, in the cases against Georgia, has repeatedly emphasized the obligation of the authorities to use all available means to advocate a tolerant, conciliatory position, for example, by making public statements, without any ambiguity.
The situation is aggravated by the fact that the LGBT+ group is not mentioned at all in the state policy documents developed for the purpose of protection of human rights.
Accordingly, the Public Defender points out that it is necessary for all responsible agencies to ensure effective preventive response to the violations of the rights of LGBT+ persons.