Ժողովրդական պաշտպանն անդրադառնում է խաղաղ հավաքը ցրելու համար հատուկ միջոցների կիրառման փաստին
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է այն փաստին, որ ապրիլի 30-ին խաղաղ հավաքը ցրելու համար կիրառվել են հատուկ միջոցներ։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն ընդգծում է, որ խաղաղ հավաքների ազատությունը պաշտպանված է Վրաստանի Սահմանադրությամբ։ Մյուս կողմից, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի սահմանման համաձայն՝ «բռնությունը» վերաբերում է հավաքի մասնակիցների կողմից ֆիզիկական ուժի կիրառմանը, որի արդյունքում առաջանում է մահ, առողջությանը կամ գույքին լուրջ վնաս։ Համապատասխանաբար, հանձնաժողովի կարծիքով, չպետք է դիտարկել բռնություն, այդ թվում՝ պարզ հրելը կամ ձեռքով բրթելը։ Միևնույն ժամանակ, կարևոր է, որ անհատների կամ անհատների փոքր խմբի կողմից բանավոր կամ ֆիզիկական ագրեսիայի կամ բռնության գործողությունները չեղյալ համարեն մարդկանց հավաքների ազատությունը, ովքեր շարունակում են խաղաղ վարքագիծ դրսևորել։ Նման դեպքերում ցանկացած միջամտություն պետք է ուղղված լինի կոնկրետ անձանց բռնի գործողություններին արձագանքելուն, այլ ոչ թե ամբողջ հավաքը ցրելուն:
Ժողովրդական պաշտպանի գնահատմամբ՝ Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարության կողմից 2024 թվականի ապրիլի 30-ին՝ ժամը 23:36-ին, նախազգուշացման պահին և նույնիսկ հիմա ակցիան խաղաղ բնույթ է կրում և դադարեցնելու պատճառ չկա, ինչպես նաև դրա դեմ ուժ կիրառելու անհրաժեշտություն։ Ինչ վերաբերում է հանրահավաքի մասնակիցներին, ապա խաղաղ հավաքի շրջանակներից դուրս գալու դեպքում նրանց նկատմամբ պետք է ձեռնարկվեն անհատական՝ անհրաժեշտ և համաչափ միջոցներ։ Հակառակ դրան, իրավապահները հավաքի մասնակիցների, այդ թվում՝ խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ սկսեցին կիրառել հատուկ միջոցներ, ինչը հակասում է իրավունքին անհրաժեշտ և համաչափ միջամտության չափանիշին։
Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում քննչական մարմիններին արդյունավետ քննություն իրականացնել անհամաչափ ուժի կիրառման, ինչպես նաև լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների վիրավորման փաստերի վերաբերյալ։

Public Defender Echoes Use of Special Equipment for Dispersal of Peaceful Assembly
The Public Defender of Georgia is echoing the use of special equipment for the dispersal of the peaceful assembly on April 30.
The Public Defender of Georgia emphasizes that freedom of peaceful assembly is enshrined in the Constitution of Georgia. According to the definition of the UN Human Rights Committee, “violence” entails the use of physical force by participants in an assembly, which is likely to result in injury or death, or serious damage to property. Mere pushing and shoving do not amount to “violence”. At the same time, it is important to note that acts of verbal or physical aggression or violence by individuals or a small group of individuals do not invalidate the freedom of assembly of people who continue to behave peacefully. In such cases, any kind of intervention should be aimed at responding to the violent actions of specific individuals, not at dispersing the entire assembly.
According to the Public Defender, at the time of the warning issued by the Ministry of Internal Affairs of Georgia on April 30, 2024, at 23:36, and even now, the rally has a peaceful character and there is no reason to stop it or use force against it. As for the participants in the assembly, in case of going beyond the scope of the peaceful assembly, individual - necessary and proportionate measures should have been taken against them. Contrary to this, the law enforcement officers started using special equipment against participants in the assembly, including peaceful demonstrators, which contradicts the standard of necessary and proportionate interference with the right.
The Public Defender calls on the investigative agencies to conduct an effective investigation into the cases of the use of disproportionate force, as well as the injuries sustained by representatives of the media.