Պեդոֆիլիայի և սեռական շորթման համար դատապարտված անձանց գրանցման և մոնիտորինգի մեխանիզմ
2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին մասնակցել է Հատուկ քննչական ծառայության կազմակերպած համաժողովին, որտեղ քննարկվել են մանկապղծության դեմ պայքարի և երեխաների անվտանգության խնդիրները։
Համաժողովում ներկայացվել է նոր նախաձեռնություն՝ մանկապղծության և սեռական շորթման համար դատապարտված անձանց գրանցման և մոնիտորինգի մեխանիզմը՝ զոհերի իրավունքների պաշտպանության նպատակով, և քննարկվել է այս ուղղությամբ առկա միջազգային պրակտիկան։ Նախաձեռնությունը ներառում է հանցագործություններ՝ կապված համացանցում և դրանից դուրս անձնական կյանքի կադրեր ձեռք բերելու, տարածելու և շանտաժի ենթարկելու հաճախակի դեպքերի հետ, որոնց զոհերը, մեծահասակների հետ միասին, հաճախ փոքրահասակներ և անչափահասներ են։
Ելույթ ունենալով միջոցառմանը` Ժողովրդական պաշտպանը Հատուկ քննչական ծառայության նախաձեռնությունը գնահատել է որպես ազգային օրենսդրության միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու ևս մեկ քայլ և նշել, որ ապարատն իր մանդատի շրջանակներում ակտիվորեն կներգրավվի օրենսդրական քննարկումներին և հետագա իրագործմանը:
Բացի այդ, նա խոսեց անչափահասներին բռնությունից պաշտպանելու մարտահրավերների մասին, ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ ընդհանրապես աշխարհում, այդ թվում՝ բռնության ժամանակին հայտնաբերման, արդյունավետ և համակարգված արձագանքման և հասարակության, հատկապես անչափահասների իրազեկվածության բարձրացման անհրաժեշտության մասին։
Այստեղ հարկ է նշել, որ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը տարեկան ուսումնասիրում է երեխաների նկատմամբ բռնության ավելի քան 100 դեպք, այդ թվում՝ սեռական բռնություն։ Իրենց երեխաների բուժման հիման վրա ուսումնասիրված դեպքերի թվում կա առցանց այլասերված արարք, այսպես կոչված Ճնշումների, սպառնալիքների, ահաբեկման դեպքեր՝ հարդարանք և սեռական գործողություններ ուղարկելու նպատակով համոզելու, սեռական բովանդակության ֆոտո-վիդեո նյութեր:

Registry and Monitoring Mechanism for Persons Convicted of Pedophilia and Sexual Extortion
On September 12, 2024, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani participated in a conference organized by the Special Investigation Service, where the issues of fighting pedophilia and children's safety were discussed.
A new initiative was presented at the conference - the registry and monitoring mechanism for persons convicted of pedophilia and sexual extortion, in order to protect the rights of victims. International practice in this direction was also discussed. The initiative covers crimes related to the obtaining and releasing of footage of private life, as well as blackmailing, in the Internet space and beyond, the victims of which, along with adults, are often children.
Speaking at the event, the Public Defender assessed the initiative of the Special Investigation Service as another step towards compliance of the national legislation with international standards and noted that the Office, within its mandate, will be actively involved in the legislative discussions and further implementation process.
In addition, he spoke about the challenges of protecting minors from violence, both in Georgia and in the world in general, including the gaps in timely detection of violence, effective and coordinated response, and the need to raise the awareness of society, especially minors.
It should be noted that the Public Defender’s Office annually studies more than 100 cases of violence against children, including sexual violence. Among the cases studied on the basis of applications of children themselves, there are cases of grooming, as well as pressure, threatening, intimidation in order to make a person send photo-video material of sexual content and engage in sexual action.