Հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ներառական կրթության ապահովում. ի՞նչ կարող ենք սովորել համավարակից
Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների Եվրոպական ցանցի կայքէջի հյուրի բլոգում, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ և Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով աշխատանքային խմբի նախագահ, Էկատերինե Սխիլաձեն խոսել է համավարակի ազդեցության և ձեռք բերված փորձի մասին:
Այսօր մենք նշում ենք Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրը, որի նպատակն է խթանել հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց իրավունքները և բարեկեցությունը։ Սակայն, արդեն երկու տարի է, ինչ համավարակը է՛լ ավելի է բարդացնում հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնական իրավունքների իրացումը։ Դրանց թվում է կրթության իրավունքը։
Այս տարվա թեման է՝ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց առաջնորդությունը և մասնակցությունը ներառական, մատչելի և կայուն հետկովիդային աշխարհում»: Համավարակի բռնկումից ի վեր, պետությունների մեծ մասը չի կատարում սեփական պարտավորությունները, պաշտպանել հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները և ապահովել նրանց ներգրավվածությունը որոշումների կայացման գործընթացում, որն իրենից ներկայացնում է ՄԱԿ-ի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հռչակագրի պահանջ:
Համավարակի սկզբում, հիմնական շեշտը դրված էր հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար առողջապահական և այլ կարևոր ծառայությունների հասանելիության վրա: Այնուամենայնիվ, շուտով պարզ դարձավ, որ համավարակը շատ ավելի մեծ ազդեցություն է թողնում նրանց հիմնարար իրավունքների վրա։
Համավարակի մարտահրավերները
Համավարակը սրել է առկա անհավասարությունները և էլ ավելի բարդացրել հաշմանդամություն ունեցող անձանց որակյալ և ներառական կրթություն ստանալը՝ հանգեցնելով սոցիալական բացառման և աղքատության, խոչընդոտելով նրանց աշխատանքի իրավունքը և նվազեցնելով նրանց տնտեսական անկախությունը:
Բացի այդ, հեռավար ուսուցման անցումը բազմաթիվ մարտահրավերներ է ստեղծել հաշմանդամություն ունեցող անձանց որակյալ կրթության հասանելիության առումով: Հիմնական խոչընդոտներն են.
- Հատուկ կրթական կարիք ունեցող աշակերտների համար նպատակային քաղաքականության բացակայություն, հեռավար ուսուցման անցնելիս
- Ինտերնետին և անհրաժեշտ սարքավորումներին անբավարար հասանելիություն, հատկապես ծանր տնտեսական պայմաններում և գյուղական բնակավայրերում ապրող երեխաների համար
- Հեռավար ուսուցման համապատասխան գործիքների բացակայություն, հատկապես զգայարանական և հոգեսոցիալական հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար
- Կրթական նպատակների համար օգտագործվող առցանց հարթակների ճկունության և մատչելիության բացակայություն
- Հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների, նրանց ծնողների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց հետ աշխատող կազմակերպությունների ներգրավումը և նրանց հետ խորհրդակցությունների բացակայությունը կրթության վերաբերյալ կարևոր որոշումներ կայացնելիս
Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գործունեությունը համավարակի պայմաններում ներառական կրթություն ապահովելու ուղղությամբ
Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների կողմից այս առումով բարդ իրավիճակ է նկատվում ամբողջ Եվրոպայում։ Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտները լայնորեն ներգրավված են եղել այս հարցում համավարակի սկզբից, օրինակ՝ Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների աշխատանքային խմբի միջոցով: Անդամները միմյանց հետ կիսվում էին իրենց երկրների փորձով և խոսում մարտահրավերների մասին, ինչը բացահայտեց, որ հաշմանդամություն ունեցող երեխաները, նույնիսկ համավարակի վաղ փուլերում, շատ երկրներում հայտնվել են կրթական համակարգից դուրս:
Խնդրի շարունակական կարևորությունից ելնելով, Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցը և Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը, 2021 թվականի նոյեմբերին անցկացրել են վեբինար, որին մասնակցել են Մարդու իրավունքների եվրոպական ցանցի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով աշխատանքային խմբի անդամները և այլ եվրոպական և միջազգային շահագրգիռ անձինք:
Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների ներկայացուցիչները խոսեցին այն իրավիճակների մասին, որոնցում նրանք հայտնվել են, ինչպես նաև մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների և քաղաքացիական հասարակության դերի մասին՝ ներառական կրթությանը ջատագովելու տեսանկյունից և ՄԱԿ-ի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հռչակագրի 24-րդ հոդվածով սահմանված չափորոշիչների կարևորության մասին։
Այսպիսով, ինչպե՞ս ենք մենք ստեղծում ներառական կրթական համակարգեր թվային դարաշրջանում
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց որակյալ, ներառական կրթության ապահովում
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի հռչակագիրը ամենահզոր գործիքներից մեկն է, որը կարող են օգտագործել մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտները և այլ շահագրգիռ կողմերը՝ աջակցելու կրթական համակարգի ընդգրկմանը: Սա քսանմեկերորդ դարի մարդու իրավունքների առաջին պայմանագիրն է, որն ապահովում է տեղեկատվության և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների հասանելիություն:
ՄԱԿ-ի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հանձնաժողովի երկրորդ ընդհանուր մեկնաբանության համաձայն՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները կարևոր են հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար տեղեկատվության հասանելիությունն ապահովելու, ինչպես նաև նրանց սոցիալականացմանն ու ներառմանը նպաստելու համար:
2021-2027 թվականների թվային կրթության եվրոպական գործողությունների ծրագիրը նախատեսում է նաև հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների համար կրթության հասանելիություն: Կարևոր է, որ ծրագրի իրականացումը հաշվի առնի ՄԱԿ-ի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հռչակագրի պահանջները:
Նման համաձայնագրերն ու ծրագրերը կարող են ապահովել, որ հեռավար ուսուցման ներդրումն ուղեկցվի հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների անհատական կարիքները բավարարելու համար անհրաժեշտ միջոցառումներով: Համավարակի ընթացքում որոշ երկրներ ընդունեցին օրենսդրական փոփոխություններ և ուղեցույցներ՝ բարելավելու հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներգրավվածությունը։ Մյուս երկրները պետք է կիրառեն նմանատիպ կամ նման լավ փորձ:
Կրթության շարունակական թվայնացումը պետք է հաշվի առնի հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների կարիքները. Այս գործընթացը չպետք է ավելանա, այլ պետք է վերացնի խոչընդոտները:
Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտներն այս հարցում եզակի դերակատարում ունեն: Նրանք կշարունակեն վերահսկել հաշմանդամություն ունեցող անձանց կրթության իրավունքի պաշտպանությունը։ Միևնույն ժամանակ, նրանք խորհուրդ են տալիս ազգային մակարդակով պատասխանատու մարմիններին, անհրաժեշտ փոփոխություններ կատարել օրենսդրության, քաղաքականության և պրակտիկայի մեջ:
2022 թվականին Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների աշխատանքային խումբը կշարունակի կանոնավոր հանդիպումներ անցկացնել, ինչպես նաև նախատեսում է անցկացնել տարածաշրջանային հետազոտություն հաշմանդամություն ունեցող անձանց կրթության իրավունքի վերաբերյալ: Հուսով ենք, որ հետազոտությունը կօգնի իրացնել կրթության իրավունքը ողջ Եվրոպայում։

Ensuring inclusive education for persons with disabilities: what can we learn from the pandemic?
Guest blog from Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia and Chair of ENNHRI’s CRPD Working Group
Today we celebrate the International Day of Persons with Disabilities, which aims to promote their rights and well-being. However, in the two years since COVID-19 entered our lives, the ability of persons with disabilities to fulfil some of their most basic rights has been hit hard. One of those is the right to education.
The theme of this year’s day is “Leadership and participation of persons with disabilities toward an inclusive, accessible and sustainable post-COVID-19 world”. However, since the onset of the pandemic, most states have failed to meet their obligations to protect their rights and meaningfully engage with them in the decision-making process. Both are required under the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities (UN CRPD).
When COVID-19 first appeared, much attention was paid to ensuring that persons with disabilities could access healthcare and other essential services. However, it soon became clear that the pandemic impacts on far more of their fundamental rights.
The challenges posed by the pandemic
The pandemic has deepened existing inequalities and made it even harder for persons with disabilities to access quality and inclusive education. This results in higher rates of social exclusion and poverty, hinders their right to employment, and reduces their economic independence.
Furthermore, the shift from learning in a physical space to distance learning has posed numerous challenges to delivering quality education for persons with disabilities. Some of the major obstacles have included:
A lack of targeted policy for children with special educational needs when moving to distance learning.
Insufficient access to reliable internet and necessary equipment, particularly for children in difficult economic circumstances and living in rural areas.
A lack of appropriate distance learning tools, particularly for children with sensory and psycho-social disabilities.
A lack of flexibility in and accessibility to online platforms used for educational purposes.
Almost no or insufficient consultation and participation of students with disabilities, their parents or representative organisations when making major decisions on educational provision.
NHRIs’ work on inclusive education during the pandemic
This challenging situation has been reported by NHRIs across Europe. They have engaged extensively on the topic since the pandemic began, for instance via ENNHRI’s CRPD Working Group. Members exchanged on national practices and challenges that revealed how – even in COVID-19’s early stages – children with disabilities were left behind in many countries’ educational systems.
Given the issue’s continued importance, ENNHRI and the Office of Public Defender of Georgia (Georgian NHRI) organised a webinar in November 2021. This was attended by members of ENNHRI’s CRPD Working Group and other European and international stakeholders.
Along with hearing from individual NHRIs on the situations they face, participants also talked about the role of NHRIs and civil society in advocating for inclusive education, and the importance of standards set out in Article 24 of the UN CRPD.
So, how do we go about creating inclusive educational systems in the digital age?
Providing quality, inclusive education for persons with disabilities
The UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD) is one of the most powerful tools NHRIs and other stakeholders can use to drive the shift towards educational inclusivity. It is the first human rights treaty of the twenty-first century that addresses accessibility of information and communications technologies (ICT). As noted in General Comment No. 2 of the UN CRPD Committee, information technology for persons with disabilities is important to ensure that they can access information, whilst also aiding for socialisation and inclusion.
The Renewed Digital Education Action Plan for Europe 2021-2027 also looks at providing access to education for students with disabilities. It is crucial that the Plan’s implementation takes into account requirements within the UN CRPD.
Drawing on such treaties and plans can help ensure that when remote learning is introduced, it is accompanied by measures that fulfil the individual needs of students with disabilities. During the pandemic, some countries have adopted legislative changes, policies, and guidelines to improve the inclusion of persons with disabilities. Other countries need to follow suit and implement these or similar good practices.
The continuing digitalisation of education must go hand in hand with the needs of students with disabilities: this process should break down barriers, not increase them.
NHRIs have a unique role to play in helping it do so. They will continue to monitor the protection of the right to education for persons with disabilities. At the same time, they will advise responsible national authorities to implement the necessary changes in legislation, policy and practice.
In 2022, ENNHRI’s CRPD Working Group will continue to hold regular meetings and plans to conduct regional research on the right to education of persons with disabilities. We hope that the report will help with the realisation of the right to education across Europe.