Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը Նինոծմինդայի մանկական գիշերօթիկի կապակցությամբ
Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը շարունակում է ուսումնասիրել Նինոծմինդայի գիշերօթիկ դպրոցում երեխաների իրավական վիճակը: Հաշվի առնելով հասարակության մեծ հետաքրքրությունը, մենք կցանկանայինք ձեզ տեղեկացնել առկա իրավիճակի մասին:
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը, գիշերօթիկում տեղի ունեցած ենթադրյալ հանցավոր փաստերի վերաբերյալ տեղեկատվություն է խնդրել՝ Վրաստանի գլխավոր դատախազությունից և Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունից: Ստացված տեղեկատվությամբ պարզվում է, որ 2016-2021 թվականներին անչափահասների նկատմամբ ենթադրյալ բռնության փաստերի առթիվ հարուցվել է չորս քրեական գործ: Հետաքննություն է ընթանում ենթադրյալ բռնության 3 դեպքերի (Քրեական օրենսգրքի 126-րդ հոդված) և ենթադրյալ բռնաբարության մեկ դեպքի առթիվ (Քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդված):
Այս պահին ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը չունի մանրամասն տեղեկատվություն ենթադրյալ քրեական փաստերի, դրանում ներգրավված անձանց և հանգամանքների, ինչպես նաև ձեռնարկված և շարունակվող միջոցառումների մասին: Հարցը պարզաբանելու համար ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն արդեն դիմել է պատասխանատու գերատեսչություններին:

The Public Defender’s Office continues to study the rights situation of children in the Ninotsminda boarding school. Due to the high public interest, we would like to inform you about the current situation.
The Public Defender's Office requested information from the Prosecutor General’s Office of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia about alleged offences that took place in the boarding house. According to the information received, investigations were launched into 4 criminal cases of alleged abuse of minors in 2016-2021. 3 cases concern alleged violence (Article 126 of the Criminal Code) and one case concerns alleged rape (Article 137 of the Criminal Code).
At this stage, the Public Defender's Office does not have detailed information about the alleged offences, circumstances or persons involved, or the measures taken in response. The Public Defender's Office has already applied to the responsible agencies for the purpose of obtaining more detailed information.