Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը այլակարծության պատճառով ոտնձգություններ է հայտնաբերել աշխատավայրում
Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը 2020 թվականի օգոստոսի 31-ին հետապնդումներ է հայտնաբերել ԲԲԸ «Թելասի»-ի և նույն ընկերության տնտեսության և ֆինանսների ծառայության ղեկավարի կողմից` իրեն ենթակա աշխատողի նկատմամբ՝ այլակարծության պատճառով:
Կողմերի բացատրությունների, ներկայացված աուդիո ձայնագրությունների և երրորդ կողմերի հարցումների հիման վրա հաստատվել է, որ ԲԲԸ «Թելասի»-ի ֆինանսական գործառնությունների բաժնի էկոնոմիկայի և ֆինանսական ծառայության պետը օգտագործել է դիմողի հետ հաղորդակցության ոչ էթիկական ձևեր և որպես իշխող անձ՝ դիմողի համար ստեղծեց նվաստացուցիչ աշխատանքային միջավայր: Այնուամենայնիվ, չնայած դիմումատուի բազմաթիվ դիմումներին, ընկերության ղեկավարությունը պատշաճ կերպով չի արձագանքել:
Ելնելով վերոգրյալից՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը առաջարկություն է ներկայացրել «Թելասի» ԲԲԸ ֆինանսական գործունեության բաժնի տնտեսության և ֆինանսական ծառայության պետին՝ հետագայում զերծ մնալ մարդկանց հասցեին վիրավորական արտահայտություններ անելուց և աշխատավայրում թշնամական միջավայր չստեղծել: Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև կոչ է արել «Թելասի» ԲԲԸ գլխավոր տնօրենին` հիմնվելով ընկերության ներքին կանոնակարգի վրա, ապահովել, որ պատասխանողի կողմից հետապնդումը վերացվի և համապատասխան կարգապահական միջոցներ ձեռնարկվեն: Ապագայում ժամանակին և արդյունավետ արձագանքել ցանկացած խտրականության նշանների, այդ թվում` հետապնդումների մասին հաղորդելուն և ապահովել՝ ներքին կանոնակարգերի և խտրականության դեմ պայքարի օրենսդրության համաձայն՝ հավասարության սկզբունքի պահպանում և դրանց արդյունավետ կիրարում:

On August 31, 2020, the Public Defender of Georgia established harassment of an employee on the ground of differrent opinion by JSC Telasi and the Head of the Economy and Finance Service of the Financial Division of the same company.
On the basis of the explanations provided by the parties, audio recordings submitted and interviews held with the third parties, it was established that the Head of the Economy and Finance Service of the Financial Division of JSC Telasi used unethical means of communication with the applicant and, as a person in power, used various mechanisms to create a degrading working environment. In addition, despite numerous complaints of the applicant, the company's management did not respond properly.
Based on the above, the Public Defender made a recommendation to the Head of the Economy and Finance Service of the Financial Division of JSC Telasi to refrain from making abusive remarks when performing his duties in the future and not to create a hostile environment in the workplace. The Public Defender also called on the Director General of JSC Telasi to ensure the elimination of harassment against the applicant and to take appropriate disciplinary measures in accordance with the company's internal regulations; to respond promptly and effectively to any signs of discrimination, including when harassment is reported by an employee in the future and to ensure the compliance of internal regulations with the principle of equality and anti-discrimination legislation, as well as their effective enforcement.