Ժողովրդական պաշտպանը այցելել է Դուշեթիի մունիցիպալիտետի գյուղեր, որոնք գտնվում են օկուպացիոն գծի մոտ
2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը այցելել է Դուշեթիի մունիցիպալիտետի Միքելիանի, Կուրքուշաանի և Զեմո Շուախևի գյուղեր, որոնք գտնվում են օկուպացիոն գծի մոտ, հանդիպել է բնակչության հետ և ծանոթացել նրանց խնդիրներին։
Օկուպացիոն գծի բնակիչների խոսքով՝ առանձնահատուկ խնդիր է բնակչության միգրացիան, երիտասարդները այլևս չեն մնում գյուղերում, իսկ դպրոցներն ու մանկապարտեզները կարող են մոտ ապագայում լիովին դատարկվել։
Բացի այդ, նրանք ունեն նաև ենթակառուցվածքային խնդիրներ։ Մասնավորապես, երեք գյուղերի բնակչությունը Ժողովրդական պաշտպանի հետ զրույցում ուշադրություն է հրավիրել գազիֆիկացման, խմելու և ոռոգման ջրի համակարգերի կազմակերպման կարևորության վրա։ Բացահայտվել են նաև անհատական ​​կարիքներ, այդ թվում՝ սոցիալական օգնության առումով։
Ինչ վերաբերում է անվտանգության հարցերին, չնայած այն հանգամանքին, որ գյուղերը գտնվում են օկուպացիոն գծի մոտ, վերջին տարիներին մարդկանց առևանգման և գերեվարման փաստեր չեն գրանցվել։

On November 6, 2025, the Public Defender of Georgia visited the villages of Mikeliani, Kurkushaani and Zemo Shuakhevi of Dusheti municipality, located near the occupation line, met with the population and listened to their problems.
According to the locals, a particular problem is the migration of the population, young people no longer stay in the villages, and schools and kindergartens may become completely empty in the near future.
In addition, they also have infrastructural problems. In particular, the population of all three villages, in their conversation with the Public Defender, focused on the importance of gasification, drinking and irrigation water systems. Individual needs were also identified, including in terms of social assistance.
As for security issues, despite the villages being located near the occupation line, there have been no cases of kidnapping or arresting people in recent years.