Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը ՄԱԿ-ի կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին հանձնաժողովին ներկայացրել է տեղեկատվություն
2021 թվականի հունիսի 7-ին, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը ՄԱԿ-ի կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերը վերացնելու մասին հանձնաժողովին ներկայացրել է տեղեկատվություն: Փաստաթուղթը պատրաստվել է պետության թվով 6-րդ պարբերական զեկույցի հիման վրա և իրենից ներկայացնում է կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին հռչակագրի (CEDAW) կատարման առումով երկրում առկա խնդրահարույց հարցերի ցուցակը:
Փաստաթղթում ժողովրդական պաշտպանը մատնանշում է գենդերային ինտեգրման գործընթացում առկա մարտահրավերները, վաղ ամուսնության խնդիրները, գենդերային նշաններով դրդված, կանանց սպանությունների (ֆեմիցիդ) ահազանգող վիճակագրությունը և հետաքննության թերությունները: Բացի այդ, սեռական հանցագործությունների մասին օրենսդրության բացերը, կանանց նկատմամբ և ընտանիքում բռնության ուղղությամբ սոցիալական պաշտպանության ծառայությունների սակավությունը, թրաֆիքինգի դեմ պայքարի մարտահրավերների, երկրի քաղաքական կյանքում հավասար մասնակցության, կանանց սեռական և վերարտադրողական առողջության և իրավունքների արդյունավետ իրականացման մարտահրավերները. Տարեց կանանց նպատակային սոցիալական ծառայությունների բացակայությունը և այլն:
Ժողովրդական պաշտպանի կողմից պատրաստած ցանկը, Պետական պարբերական 6-րդ զեկույցի և ոչկառավարական կազմակերպությունների կողմից ներկայացված տեղեկատվության հետ միասին, հուլիսի 5-ին կայացած նախնական նիստում քննարկվել է՝ ՄԱԿ-ի կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման հանձնաժողովի կողմից: Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչ Անա Լոբժանիձեն հակիրճ ներկայացրեց հռչակագրի իրականացման առումով երկրում առկա խնդրահարույց հարցերը:

Public Defender Submits Information to UN Committee on Elimination of All Forms of Discrimination against Women
On June 7, 2021, the Public Defender of Georgia submitted information to the UN Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women. The document was prepared on the basis of the 6th periodic report of the State and lists problematic issues in the country in terms of the implementation of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW).
In the document, the Public Defender refers to the challenges in the implementation of gender mainstreaming, the issue of early marriage, alarming statistics on gender-motivated killing of women (femicide) and shortcomings in investigations, as well as gaps in legislation relating to sexual abuse, scarcity of social protection services in the direction of violence against women and domestic violence, challenges in combating trafficking, equal participation in the country's political life, challenges relating to the effective implementation of women's sexual and reproductive health and rights, lack of targeted social services for older women, etc.
The list prepared by the Public Defender, along with the 6th periodic report and information provided by NGOs, was discussed by the UN Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women at its pre-sessional meeting on 5 July, where Public Defender’s representative Ana Lobzhanidze briefly overviewed the problematic issues in the country in terms of the implementation of the Convention.