Սահմանադրական հայց՝ քաղաքացիության և օտարերկրացիների իրավական վիճակը սահմանափակող նորմերի հակասահմանադրական ճանաչման վերաբերյալ
Վրաստանի Սահմանադրության համաձայն, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանն իրավունք ունի դիմել Սահմանադրական դատարան, երբ խախտվում են որոշ անձանց հիմնական սահմանադրական իրավունքները: Այդ նպատակով Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Սահմանադրական դատարանին և պահանջել չեղյալ համարել տարբեր նորմեր, որոնք հակասահմանադրականորեն սահմանափակում են Վրաստանի քաղաքացիություն ստանալու գործընթացում բողոքարկելու իրավունքը, ինչպես նաև ոտնահարում են ապաստան հայցողների իրավունքները.
• Ժողովրդական պաշտպանը սահմանադրական հայցով դիմել է Վրաստանի Սահմանադրական դատարանին և պահանջել հակասահմանադրական ճանաչել, քաղաքացիություն շնորհելու մերժման վերաբերյալ դատարանում նախագահի որոշման բողոքարկումը արգելող նորմը: Ժողովրդական պաշտպանի կարծիքով, քաղաքացիություն շնորհելու մասին որոշումը, որն ընդունվում է օրենքով սահմանված օբյեկտիվ չափանիշների հիման վրա, պետք է ենթարկվի դատական ​​վերահսկողության` կամայական, կողմնակալ և խտրական որոշումներ կայացնելու ռիսկը բացառելու համար:
• Միջազգային իրավունքի պես, Վրաստանի օրենսդրությունը և սահմանադրությունը ընդունում են, որ Վրաստանը չի պատժում փախստականներին իր տարածքում անօրինական մուտք գործելու կամ մնալու համար: Սակայն, «Միջազգային պաշտպանության մասին» Վրաստանի օրենքը որպես բացառություն ապաստան հայցողի նկատմամբ քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում, այն դեպքում, եթե վերջնական որոշմամբ սահմանվում է, որ անձին չի պահանջվում միջազգային պաշտպանություն: Ըստ սահմանադրական հայցի, անօրինական մուտքի և կեցության համար պատասխանատվություն սահմանելը հակասում է ապաստան ստանալու իրավունքին և խախտում է նաև օրինականության սկզբունքը:
• Ժողովրդական պաշտպանի սահմանադրական հայցով բողոքարկվում է նաև միջազգային պաշտպանության մասին դիմումի քննարկման նախապայմանը, ըստ որի `դիմումը ներկայացնելուց մինչև վերջնական որոշումն ուժի մեջ մտնելը դիմողը պետք է լինի Վրաստանի տարածքում: Նշված գործընթացը կարող է ձգվել մինչև երկու տարի և տվյալ ժամանակահատվածում դիմումատուի կողմից Վրաստանի սահմանը հատելը, նույնիսկ կարճ ժամանակով, կհանգեցնի միջազգային պաշտպանության գործի դադարեցմանը և նրա դիտարկումը մերժելուն: Այս ժամանակահատվածում դիմողները Վրաստանում չեն կարող օգտվել մի շարք ծառայություններից, նրանց համար հասանելի չեն որոշ բանկային ծառայություններ, իսկ արգելքի պատճառով նրանք չեն կարող գնալ այն երկիր, որտեղ նրանք կկարողանան ստանալ անհրաժեշտ ծառայություններ, և չեն կարող մեկնել Վրաստանից կարճաժամկետ աշխատանքի նպատակով: Ժողովրդական պաշտպանի կարծիքով, օրենքով սահմանված կարգը խիստ է, բացառությամբ «կենսական շահի», որը հիմնականում կապված է անձի առողջական վիճակի հետ, հաշվի չի առնում կարգավիճակ փնտրողի այլ անհատական ​​կարիքները և համընդհանուր սահմանափակում է ապաստանի իրավունքը:
Հուսով ենք, որ Վրաստանի Սահմանադրական դատարանը կկիսի Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի հայցերը և այդպիսով կապահովի Վրաստանում ապաստան հայցողների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց իրավական վիճակի բարելավումը:

Constitutional Claim on Declaration of Norms Restricting Citizenship and Rights Situation of Aliens Unconstitutional
According to the Constitution of Georgia, the Public Defender of Georgia has the authority to apply to the Constitutional Court when the basic constitutional rights of certain persons are violated. To this end, the Public Defender of Georgia applied to the Constitutional Court and demanded the repeal of various norms, which unconstitutionally restrict the right to appeal in the process of obtaining Georgian citizenship, as well as violate the rights of asylum seekers:
• The Public Defender filed a constitutional claim with the Constitutional Court of Georgia and requested that the norm prohibiting the right to appeal against the President's refusal of granting citizenship be declared According to the Public Defender, the decision on granting citizenship, which is made on the basis of objective criteria defined by law, must be subject to judicial control in order to exclude the risk of making arbitrary, biased and discriminatory decisions.
• Like international law, the Georgian Constitution and legislation recognize that Georgia shall not punish refugees for entering or staying illegally on its territory. However, according to the Law of Georgia on International Protection, as an exception, asylum seekers may be subject to criminal liability if the final decision determines that the person does not actually need international protection. According to the constitutional claim, imposing liability for illegal entry and stay is contrary to the right to asylum and violates the principle of legality.
• The Public Defender's constitutional claim also appeals against the precondition for the consideration of an application for international protection, according to which, the applicant must be on the territory of Georgia from the day of the submission of an application until the enactment of the final decision enters. The mentioned process can last up to two years and the crossing of the Georgian border by the applicant in the given period, even for a short period of time, will lead to the termination and refusal of the consideration of the application. During this period, applicants in Georgia cannot use a number of services, they do not have access to certain banking services, and due to the ban, they cannot go to the country where they can receive the necessary services, neither can they leave Georgia for short-term jobs. According to the Public Defender, this rule established by law is rigid, does not take into account individual needs of the status seeker, except for the "vital interest" that is mainly related to the health condition, and blanketly restricts the right to asylum.
We hope that the Constitutional Court of Georgia will grant the claims of the Public Defender of Georgia and thus ensure the improvement of the rights situation of asylum seekers and stateless persons in Georgia.