Հանդիպում Ժողովրդական պաշտպանին կից Ազգային փոքրամասնությունների խորհրդի անդամների և ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ
2025 թվականի նոյեմբերի 20-ին և 21-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հանդիպում ունեցավ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանին կից ազգային փոքրամասնությունների խորհրդի անդամների և ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ազգային փոքրամասնությունների առջև ծառացած խնդիրները, Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի գործունեության մասին զեկույցը և Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի հիմնական արդյունքները։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչները խոսեցին ազգային փոքրամասնությունների ինտեգրման և որոշումների կայացման գործընթացին նրանց մասնակցության, ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների համար կրթության հասանելիության՝ երկլեզու կրթության վաղ և նախադպրոցական մակարդակներում ներդրման գործընթացում առկա մարտահրավերների, ինչպես նաև ընդհանուր կրթության մասին։ Ուշադրությունը կենտրոնացավ պետական լեզվի դասավանդման մասսայականացման, բարձրագույն կրթության, առողջապահական ծառայությունների և լրատվամիջոցների հասանելիության վրա։ Քննարկվեցին նաև ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող բանտարկյալների իրավունքները։
Հանդիպման շրջանակներում Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակին կից Ազգային փոքրամասնությունների խորհրդի անդամները և ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակին տեղեկատվություն տրամադրեցին ազգային փոքրամասնությունների առջև ծառացած մարտահրավերների և ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների տեսակետների մասին։
Աշխատանքային հանդիպումը տեղի է ունեցել Եվրոպական Միության «Աջակցություն Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակին» (DAI) նախագծի շրջանակներում։

Meeting with Members of Council of National Minorities and Representatives of National Minorities at Public Defender's Office
On November 20 and 21, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, held a meeting with members of the Council of National Minorities and representatives of national minorities at the Public Defender's Office.
The meeting discussed the problems facing national minorities, the report on the activities of the Public Defender's Office, and the main findings of the Public Defender's Office.
Representatives of the Public Defender's Office spoke about the integration of national minorities and their participation in the decision-making process, as well as their access to education - challenges in the process of introducing bilingual education at the stage of early and preschool education, as well as general education. Attention was focused on the popularization of state language teaching, access to higher education, health care services and the media. The rights of prisoners representing national minorities were also discussed.
Within the framework of the meeting, members of the Council of National Minorities operating under the Public Defender and representatives of national minorities provided the Public Defender's Office with information about the challenges facing national minorities and the views of representatives of national minorities.
The meeting was held within the framework of the European Union project "Support to the Public Defender's Office of Georgia" (DAI).