Ժողովրդական պաշտպանը մասնակցել է «Մարդու իրավունքների ինստիտուտները (NHRIs) անկայուն ժամանակներում. ճկունություն և մարտահրավերներ» միջազգային համաժողովին
2024 թվականի հոկտեմբերի 21-22-ը Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին, Հայաստանի Հանրապետության օմբուդսմեն Անահիտ Մանասյանի հրավերով, մասնակցել է Երևանում կայացած «Մարդու իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտները (NHRIs) անկայուն ժամանակաշրջանում. Ճկունություն և մարտահրավերներ» միջազգային համաժողովին:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետն ու նախագահը, ինչպես նաև միջազգային հասարակական կազմակերպությունների և Եվրոպայի խորհրդի երկրների իրավապաշտպան կառույցների ու իրավահավասարության մարմինների ներկայացուցիչներ։
Կոնֆերանսի մասնակիցներն ընդգծել են NHRI-ների դերը մարդու իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ պաշտպանության և խթանման գործում, հատկապես հավասարության սկզբունքների վրա հիմնված հասարակության կառուցման գործում: Քննարկվել են համագործակցության և աջակցության հնարավորությունները՝ ճգնաժամային իրավիճակներում լավագույն փորձի փոխանակման նպատակով: Խոսվել է նաև ինստիտուցիոնալ անկախության և անաչառության ապահովման կարևորության մասին։
Նիստերի քննարկման առարկաներն էին. ինստիտուտների/NHRI-ների ազդեցությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի վրա. Մարդու իրավունքների վերաբերյալ քաղաքացիական իրազեկության բարձրացման նպատակով իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ համագործակցության հարցեր. Միջազգային ստանդարտների ներդրում և լավագույն փորձի փոխանակում առաջարկությունների արդյունավետ իրականացման համար: Ուշադրություն է դարձվել տարբեր խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանությանը և նրանց կարիքներին հրատապ և անհապաղ արձագանքման մեխանիզմներին։ Նաև՝ ներառական հասարակություն կառուցելու և իրավահավասարության մարմինների ամրապնդման անհրաժեշտության մասին։
Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի հիմնադրման 20-ամյակին նվիրված համաժողովը կայացել է Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ։

Public Defender Participates in International Conference – National Human Rights Institutions (NHRIs) in Unstable Times: Resilience and Challenges
On October 21-22, 2024, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, at the invitation of Anahit Manasyan, Ombudsman of the Republic of Armenia, participated in the international conference held in Yerevan - "National Human Rights Institutions (NHRIs) in Unstable Periods: Resilience and Challenges".
The event was attended by the Prime Minister and President of the Republic of Armenia, as well as representatives of international non-governmental organizations and human rights institutions and equality bodies of the Council of Europe countries.
The conference participants emphasized the role of NHRIs in the effective protection and promotion of human rights and freedoms, especially in building a society based on the principles of equality; discussed opportunities for cooperation and support – for sharing best practices in crisis situations; talked about the importance of ensuring institutional independence and impartiality.
The subjects of discussion at the sessions were: the impact of institutions/NHRIs on human rights protection system; issues of cooperation with human rights organizations to raise civil awareness of human rights; implementation of international standards and sharing of best practices for effective implementation of recommendations. Attention was paid to the protection of the rights of various vulnerable groups and the mechanisms of urgent and immediate response to their needs, as well as the need to build an inclusive society and strengthen equality bodies.
The conference dedicated to the 20th anniversary of the establishment of the ombudsman institution of the Republic of Armenia was supported by the Council of Europe.