Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչները մասնակցել են Իտալիայի Հռոմ քաղաքում տեղի ունեցած պանելային քննարկումներին և համաժողովին
2023 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչներ Ակակի Կուխալեիշվիլին և Նինո Բերիշվիլին մասնակցել են Հռոմում ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների ազգային երաշխավորի կազմակերպած պանելային քննարկմանը, որը նվիրված էր գործնական խնդիրներին, կապված հարկադիր վերադարձի և միջազգային համագործակցության խորացման հետ։
Սեպտեմբերի 14-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչները մասնակցել են նաև Իտալիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատում տեղի ունեցած համաժողովին՝ «Հարկադիր վերադարձի գործողություններում հիմնարար իրավունքների ապահովում. եվրոպական հեռանկար» թեմայով։ Ժողովրդական պաշտպանի ազգային մեխանիզմի կանխարգելման վարչության պետի տեղակալ Ակակի Կուխալեիշվիլին, ելույթ ունենալով համաժողովում, խոսել է հարկադիր վերադարձի գործողությունների մոնիտորինգի և Վրաստանի փորձի մասին։
Նշենք, որ 2022 թվականի մարտին Ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների ազգային երաշխավորի և Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի միջև ստորագրվել է համաձայնագիր, որը նախատեսում է երկու կառույցների համագործակցությունը հարկադիր վերադարձի մոնիտորինգի առումով։

Representatives of Public Defender’s Office Take Part in Panel Discussions and Conference in Rome
On September 13, 2023, representatives of the Public Defender’s Office, Akaki Kukhaleishvili and Nino Berishvili, participated in a panel discussion organized by the National Guarantor for the Rights of Persons Detained or Deprived of Liberty in Rome, the topics of discussion of which were practical issues of forced return and deepening of international cooperation.
On September 14, the representatives of the Public Defender’s Office also attended a conference held in the Chamber of Deputies of the Italian Parliament on the topic: "Protection of fundamental rights during forced return operations: A European perspective." At the conference, Akaki Kukhaleishvili, Deputy Head of the Department of the National Preventive Mechanism of the Public Defender of Georgia, spoke about the monitoring of forced return operations and the practice of Georgia.
It should be noted that in March 2022, an agreement was signed between the National Guarantor for the Rights of Persons Detained or Deprived of Liberty and the Public Defender’s Office on cooperation between the two institutions in terms of monitoring forced returns operations.