Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի հետ
2025 թվականի հունիսի 12-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հանդիպել է Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստոֆ Սփեթի հետ։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է Վրաստանում հակամարտությունից տուժած բնակչության իրավունքների վիճակը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով օկուպացիոն գծի երկայնքով անօրինական ձերբակալություններին և անօրինական բանտարկության հաճախակի դեպքերին։ Քննարկվեցին օկուպացված տարածքների բնակիչների առջև ծառացած մարտահրավերները, այդ թվում՝ տեղաշարժի ազատությունը, ինչպես նաև կրթության և առողջապահության հասանելիությունը։
Քննարկվեցին օկուպացիոն գծի երկայնքով գտնվող գյուղերի բնակիչների սեփականության իրավունքի խախտումները՝ անօրինական «սահմանազատման» հետևանքով, այսպես կոչված սահմանային անցման պատճառով կյանքի նկատմամբ ոտնձգությունների փաստերը և այլ խնդիրներ, որոնք աստիճանաբար հանգեցնում են օկուպացիոն գծին հարակից գյուղերի բնակչության թվաքանակի նվազմանը։
Հանդիպմանը մասնակցեցին նաև Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ Էլենե Ղուդուշաուրին և ԵԱՀԿ հակամարտությունների կանխարգելման կենտրոնի քաղաքականության պատասխանատու Կամիլ Մարկետը։

Public Defender Meets with Special Representative of OSCE Chairperson-in-Office in South Caucasus
On June 12, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, met with the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office in the South Caucasus, Ambassador, Christoph Späti.
The parties discussed the rights situation of conflict-affected population in Georgia, with particular attention paid to illegal detentions along the occupation line and frequent cases of illegal imprisonment. They also discussed the challenges facing residents of the occupied territories, including freedom of movement, access to education and health care.
Other topics discussed were the violation of the right to property of residents of villages located along the occupation line as a result of illegal “borderization”, deprivation of life due to so-called border crossings and other problems, which gradually leads to the depopulation of villages adjacent to the occupation line.
The meeting was also attended by Elene Ghudushauri, Deputy Public Defender of Georgia, and Camille Marquette, Policy Support Officer, Conflict Prevention Center, OSCESecretariat.