Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության իրավունքների Ժողովրդական պաշտպանի հետ
2025 թվականի հուլիսի 17-18-ը Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը հյուրընկալեց Սլովակիայի Հանրապետության Ժողովրդական պաշտպան Ռոբերտ Դոբրովոդսկուն և նրա պատվիրակությանը։
Այցի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հյուրերին տեղեկատվություն տրամադրեց Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կառուցվածքի, մանդատի և հիմնական գործունեության մասին։ Նա խոսեց բողոքների կառավարման համակարգի, ինստիտուցիոնալ առաջնահերթությունների և աշխատանքային ուղղությունների, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության և դոնորների աջակցության մասին։ Նա կենտրոնացավ վերջին օրենսդրական փոփոխությունների վրա, որոնք ազդում են ոչ կառավարական կազմակերպությունների գործունեության և խաղաղ հավաքների իրավունքի իրականացման մոնիթորինգի վրա։
Հանդիպմանը ներկա էին նաև Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալներ Թամար Գվարամաձեն, Էլենե Ղուդուշաուրին և Իրինե Չիխլաձեն։
Կողմերը ստորագրեցին հուշագիր, որը նպատակ ունի ամրապնդել երկու հաստատությունների միջև ապագա համագործակցությունը։
Այցի ընթացքում Սլովակիայի Հանրապետության Ժողովրդական պաշտպանին և նրա ներկայացուցիչներին ներկայացվեց Վրաստանի ազգային կանխարգելիչ մեխանիզմի գործունեությունը, ներառյալ իրավական շրջանակը, ինստիտուցիոնալ կառուցվածքը, կանխարգելիչ այցելությունների մեթոդաբանությունը, հաշվետվությունները և հետևողական մեխանիզմները։ Նրանք նաև քննարկեցին Ազգային կանխարգելիչ մեխանիզմի դերը փակ հաստատություններում խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանության և ապարատի կառուցվածքային ստորաբաժանումների միջև համակարգման գործում։
Հյուրերը հետաքրքրվեցին Վրաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններով և մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներով։
Հուլիսի 18-ին նախատեսվում է ծանոթանալ ժամանակավոր կալանքի կենտրոններում տիրող պայմաններին և կալանավորների իրավունքների պաշտպանության վիճակին։

On July 17-18, 2025, the Public Defender of Georgia hosted the Public Defender of the Slovak Republic, Robert Dobrovodsky, and his delegation.
During the meeting held within the framework of the visit, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, provided the guests with information about the structure, mandate and main activities of the Public Defender's Office. He spoke about the complaints administration system, institutional priorities and work directions, as well as international cooperation and donor support. He focused on recent legislative changes affecting the activities of non-governmental organizations and the monitoring of the implementation of the rights to peaceful assembly.
The meeting was also attended by the Deputies of the Public Defender, Tamar Gvaramadze, Elene Ghudushauri and Irine Chikhladze.
The parties signed a memorandum aimed at strengthening future cooperation between the two institutions.
During the visit, the Public Defender of the Slovak Republic and his representatives were introduced to the activities of the National Preventive Mechanism of Georgia, including the legal framework, institutional structure, methodology of preventive visits, reporting and follow-up mechanisms. They also discussed the role of the National Preventive Mechanism in protecting the rights of vulnerable groups in closed institutions and coordination between the structural units of the Office.
The guests showed interest in the recent developments of Georgia and the challenges facing the country in terms of human rights protection.
On July 18, it is planned to provide the delegation with information about the conditions in temporary detention centers and the state of protection of prisoners' rights.