Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը և նրա տեղակալն այցելել են Սեյմի օմբուդսմենների գրասենյակ
2021 թվականի նոյեմբերի 19-ին, Լիտվայում այցով գտնվող Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան և Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ Գիորգի Բուրջանաձեն, հանդիպել են՝ Սեյմի օմբուդսմենների գրասենյակի ղեկավար, Սեյմի օմբուդսմեն Ավգուստինաս Նորմանտասի և Սեյմի օմբուդսվումեն Միլդա Վայնյուտեի հետ:
Հյուրերը ծանոթացան Սեյմի օմբուդսմենների գրասենյակի գործառույթներին, գործունեությանն ու մանդատներին. Խոսել են մարդու իրավունքների ընդհանուր հարցերի շուրջ։
Խոսելով Օմբուդսմենի ինստիտուտի անկախության որակի մասին՝ Ավգուստինաս Նորմանտասը խոսել է Սեյմի օմբուդսմենների առջև ծառացած մարտահրավերների մասին և քննարկել 2021 թվականի նոյեմբերի 9-ին Լիտվայի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի կողմից ընդունած որոշումը, որն այլ հարցերի հետ մեկտեղ ընդգծում է օմբուդսմենի անկախության նշանակությունը։

Public Defender of Georgia and Deputy Public Defender Visit Seimas Ombudsmen’s Office
Georgian Public Defender Nino Lomjaria and Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze, who were visiting Lithuania on November 19, 2021, met with the Head of the Seimas Ombudsmen‘s Office, the Seimas Ombudsman Augustinas Normantas and the Seimas Ombudswoman Milda Vainiutė.
At the beginning of the meeting, the guests were introduced to the functions performed by the Seimas Ombudsmen’s Office and it‘s mandates. General human rights issues were also discussed.
Speaking of the quality of independence of the ombudsman, the Head of the Seimas Ombudsmen‘s Office talked about the challenges faced by the Seimas Ombudsmen and presented a resolution passed by the Constitutional Court of the Republic of Lithuania on 9 November 2021, stressing, inter alia, the importance of the Ombudsman’s independence.