Ժողովրդական պաշտպանն այցելել է Գորիի սոցիալական բնակարանային համալիր
2025 թվականի հունվարի 20-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին այցելել է Գորիի սոցիալական բնակարանային համալիր, հանդիպել բնակիչների հետ և ծանոթացել այնտեղ տիրող իրավիճակին։
«Գորիի սոցիալական բնակարաններում տարիներ շարունակ մարդիկ ապրում են նվաստացուցիչ պայմաններում: Չնայած նախորդ տարվա համեմատ պայմանների աննշան բարելավում կա, սակայն դա չի փոխում աղետալի պատկերը, որը նման չէ Վրաստանում ոչ մի վայրի։
Բացի ենթակառուցվածքային և հիգիենիկ խնդիրներից, իրավիճակը բարդացնում է նաև այն, որ բնակելի շենքում, որտեղ ապրում է ավելի քան 80 ընտանիք, այդ թվում՝ ավելի քան 60 երեխա, գործում է մեթադոն ծրագրի ծառայությունը։ Բնակիչները երկար տարիներ խնդրում են, որ ծառայությունը տեղափոխվի։
Եվս մեկ անգամ կոչ եմ անում կառավարությանը և պետական պատասխանատու գերատեսչություններին ուշադրություն դարձնել Գորիի սոցիալական բնակարաններում ապրող մարդկանց և հրատապ կարգով կազմակերպել նրանց արժանապատիվ պայմաններում այլ բնակարաններում տեղավորելը»,- ասել է Ժողովրդական պաշտպանը։
Ժողովրդական պաշտպանը զրուցել է Շիդա Քարթլիի պետական լիազոր Լևան Խարաբաձեի հետ՝ կապված Գորիի սոցիալական բնակարաններում տիրող իրավիճակի հետ։

On January 20, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, visited the Gori social housing, met with its residents and learned about their situation.
“People have been living in deplorable conditions in the Gori social housing for years. Although there has been a slight improvement in conditions compared to last year, this does not change the catastrophic picture, similar to which cannot be found anywhere in Georgia.
In addition to the infrastructural and hygienic problems, the situation is also complicated by the fact that a methadone programme service is operating in the housing, where more than 80 families, including over 60 children, live. Residents have been demanding the transfer of the service for many years.
Once again, I call on the authorities and responsible state agencies to pay attention to the people living in the Gori social housing, and to urgently take care of their resettlement in other building, in decent conditions”, - the Public Defender stated.
The Public Defender spoke about the situation in the Gori social housing with the State Representative of Shida Kartli, Levan Kharabadze.